Jak dlouho po vyloučení z VŠ studia budu pobírat sirotčí důchod?

Odpověď na dotaz ze dne 11. dubna 2014 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, je mi 23 let a vystudovala jsem VŠ s titulem Bc. Rozhodla jsem se dále vzdělávat na jiné VŠ, také bakaláře, nicméně jsem se v oboru nenašla a po 1.semestru byla vyloučena. Poslala jsem vyrozumění na ČSSZ, jak mi zákon nařizuje. Nemýlím se, pokud si myslím, že alespon toho půl roku, kdy jsem měla status studenta, jsem sirotčí důchod pobírala právem a nebudu nucena jej vracet, když nyní už studentkou nejsem? Děkuji a přeji hezký den.
Lucie
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!
Ptáte se, zda nebudete muset vracet dávky sirotčího důchodu za období Vašeho studia na VŠ, odkud jste byla po prvním semestru studia vyloučena. Je Vám 23 let a již při předchozím studiu jste obdržela titul Bc.

Dobrý den slečno Lucie,

sirotčí důchod náleží nezaopatřenému dítěti a za nezaopatřené dítě se pro nárok na tento důchod považuje dítě do skončení povinné školní docházky a poté nejdéle do 26. roku věku, jestliže se například soustavně připravuje na své budoucí povolání (neboli studuje).

V době, kdy jste byla zapsána ke studiu na VŠ, kde jste chtěla získat druhý bakalářský titul, jste dle všeho výše zmíněnou podmínku splňovala, protože jste měla status studenta. V takovém případě nevidím důvod, proč byste měla dávky sirotčího důchodu pobírané po období prvního semestru vracet.

Bližší informace ohledně sirotčího důchody a podmínek pro jeho nárok získáte také v Call centru České správy sociálního zabezpečení na tel. 257 062 860 (pondělí – středa 8.00 -17.00, úterý – čtvrtek 8.00 -15.30, pátek –  8.0014.00). Po uvedení svého rodného čísla se můžete ptát pracovnice zcela konkrétně na vše, co Vás v tomto směru zajímá.

Přeji bezproblémové jednání s úřady a hodně štěstí v dalším životě.

Lucie Přádová