Co dělat při zamítnutí žádosti o sirotčí důchod?

Odpověď na dotaz ze dne 5. května 2014 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, jsem samoživitelka,mám 14-ti letého syna a potřebuji poradit.Můj bývalý manžel zemřel a sirotčí důchod nám byl zamítnut. Nebyla splněna podmínka potřebné doby pojištění.Co se dá v takovém případě dělat? Věřím,že takových případů je hodně a to opravdu ty děti nedostanou ani korunu?
andy
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!
Píšete, že jste samoživitelka pečující o 14letého syna. Váš bývalý manžel zemřel. Sirotčí důchod byl synovi zamítnut, protože manžel nesplnil potřebnou dobu pojištění. Ptáte se, co se dá v takovém případě dělat.

Dobrý den, paní Andy,

proto, abych Vám mohla lépe poradit, bych potřebovala vědět, kolik bylo Vašemu bývalému manželovi let a kolik let celkem odpracoval a odváděl pojištění. Od roku 2012 nárok na sirotčí důchod vzniká nezaopatřenému dítěti i tehdy, pokud zemřelý nesplnil podmínku potřebné doby pojištění pro nárok na invalidní nebo starobní důchod, ale získal alespoň polovinu této doby. Délka potřebné doby pojištění se přitom zaokrouhluje na celé dny dolů. Pokud by bývalý manžel získal alespoň polovinu potřebné doby, lze o sirotčí důchod žádat.

Pokud bývalý manžel nesplnil ani poloviční dobu pojištění a nemáte tedy šanci sirotčí důchod získat, nezbývá Vám, než žádat o dávky státní sociální podpory a při velmi problematické finanční situaci o dávky v hmotné nouzi. V této věci kontaktujte příslušný úřad podle trvalého bydliště.

Rodič samoživitel bez dalších příjmů – alimentů apod., je v opravdu nelehké situaci. Existuje ještě jedna možnost, poslat žádost o zmírnění tvrdosti zákona přímo na Ministerstvo práce a sociálních věcí. Ze zkušeností ale víme, že šance na úspěch jsou malé. 

Přeji Vám zdárné vyřešení nelehké situace.

S úctou

Olga Stránská