Kde žádat o sirotčí důchod?

Odpověď na dotaz ze dne 23. ledna 2015 zobrazit původní dotaz
dobry den,otec dcery zemřel 26.12.2014 na slovensku v Bratislavě,a měl trvalé bydliště na slovensku ve Velkém Šarišu a taky měl trvalé bydliště v Českém Těšíně,kde vlastně mám žádat o sirotčí duchod?na Slovensku nebo tady u nás v Česku?prosím poraďte.mám umrtní list otce vydaný slovenskými uřady v Bratislavě,na umrtním listě je uvedenaý trvalý pobyt ve Velkém Šarišu na Slovensku.otec měl trvalý pobyt v Českém Těšíně od roku 1990 až do teď,a na slovensku od roku 1992 až do teď,tak vůbec nevím co mám dělat a kam a na koho se obrátit.mockrát děkuji za jakoukoliv radu.Kaletová
Marcela
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!
Píšete o svém otci, který zemřel v Bratislavě v prosinci 2014. Trvalý pobyt měl od roku 1990 v Čechách a od roku 1992 až do současnosti na Slovensku. Úmrtní list vydaly úřady na Slovensku. Ptáte se, ve které zemi máte žádat o sirotčí důchod.

Dobrý den, slečno Marcelo,

trvalý pobyt může mít občan pouze na jednom místě. Píšete, že od roku 1992 až doteď byl Váš otec přihlášen k trvalému pobytu v SR, z toho tedy usuzuji, že ho měl pouze na Slovensku.

Pokud Vy máte trvalý pobyt v Čechách, budete žádat o sirotčí důchod v ČR. Nárok na sirotčí důchod má nezaopatřené dítě (studující/soustavně se připravující na budoucí povolání), nejdéle do 26 let.  Druhou podmínkou pro možnost pobírání sirotčího důchodu je splnění potřebné doby pojištění.

Pro přesné informace zavolejte prosím na informační centrum České správy sociálního zabezpečení na tel.: 257 062 860, kde se po nahlášení rodného čísla můžete bavit zcela konkrétně.

S přáním všeho dobrého

Olga Stránská