Budu mít nárok na sirotčí důchod, pokud budu studovat i po dovršení 26 let?

Odpověď na dotaz ze dne 9. června 2014 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, mám dotaz ohledně sirotčího důchodu. Nyní ho pobírám, jsem studentka VOŠ (prezenční studium) a právě dokončuji první ročník. Dva roky zpět jsem byla zaměstnaná. Moje otázka zní, zda budu mít nárok na sirotčí důchod i v posledním roce mého studia (ve třetím ročníku), přesto, že mi už v září r. 2015 bude 26 let, ale budu mít před sebou ještě celý rok studia. Děkuji za odpověď, s pozdravem Lenka Ševčíková
Lenka
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!
Ptáte se, zda budete mít nárok na sirotčí důchod i po dovršení věku 26-ti let (v září roku 2015), budete-li pokračovat v prezenčním studiu na VOŠ a před sebou budete mít poslední ročník k dokončení studia.

Dobrý den, Lenko,

na sirotčí důchod máte nárok, splňuje-li podmínky, které se k němu vážou. Jednou z podmínek pro výplatu sirotčího důchodu je naplnění statusu „nezaopatřeného dítěte“. Za nezaopatřené dítě se pro nárok na tento důchod považuje dítě nejdéle do 26. roku věku. Proto ani skutečnost, že se nadále připravujete na budoucí povolání (tedy studujete) bohužel nestačí k tomu, abyste mohla tento důchod po dosažení věku 26-ti let nadále pobírat.

Pokud byste si chtěla tuto informaci ověřit, můžete se obrátit přímo na Call centrum České správy sociálního zabezpečení na telefonním čísle 257 062 860 (pondělí – středa 8.00 -17.00, úterý – čtvrtek 8.00 -15.30, pátek 8.0014.00), kde se s Vámi po nahlášení rodného čísla budou bavit zcela konkrétně.

Rozumím tomu, že zánik nároku na sirotčí důchod v posledním ročníku Vám může studium významně znesnadnit, jelikož přijdete o důležitou finanční podporu. V případě hrozící finanční tísně mohu ještě doporučit k prostudování dávky pomoci v hmotné nouzi - http://www.mpsv.cz/cs/5 a dávky státní sociální podpory – http://www.mpsv.cz/cs/2. Je možné, že by Vám některý z těchto institutů mohl pomoci.

Přeji, ať se Vám podaří situaci dobře vyřešit, abyste nebyla nucena studium nedobrovolně ukončit.

Lucie Přádová