Zanikne nárok na sirotčí důchod sňatkem?

Odpověď na dotaz ze dne 26. ledna 2015 zobrazit původní dotaz
Dobry den, Chtela jsem se zeptat pobiram sirotci duchod po mamince, je mi 22 let a pred rokem a pul jsem skoncila skolu a nahlasila se na Uradu Prace tam mi oznamily ze pokut budu zadatel o zamestnani budu pobirat Sirotci Duchod dal dokut si nenajdu zamestnani nebo nedovrsim 26 let, od te doby mi prestaly chodit dopisy ktere jsem predkladala k vyplneni ve skole a ani nikdo nezada potvrzeni o studiu a Sirotci duchod mi normalne vyplaceji... Chci se zeptat jestli je to tak spravne ? A druha otazka, cekame s pritelem miminka dvojcatka a chceme se v Dubnu vzit a zajimalo by me jestli mi Sirotci duchod vezmou nebo ho budu pobirat dokut neporodim a nebudu dostavat jine prispevky... Kdyby mi po svatbe sirotci duchod vzaly tak bych byla dva mesice bez prijmu nez bych pobyrala nejake rodicovske davky a to si pred prichodem dvojcatek nemohu dovolit.. Da se to nejak resit? Predem dekuji za odpoved ...
Kristýna Gospodarczyková
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!
Píšete, že je Vám 22 let, na úřadě práce jste před rokem a půl nahlásila ukončení studia a jako žadatel o zaměstnání můžete pobírat dál sirotčí důchod. Dále píšete, že čekáte dvojčata, na jaře se chcete vdávat a že byste se bez sirotčího důchodu ve své situaci nerada ocitla. Ptáte se, zda je správné, že Vám přestaly chodit formuláře, kterými jste potvrzovala studium a zda Vám sirotčí důchod zůstane po dobu, než porodíte nebo Vám na něj sňatkem zanikne nárok.

Vážená paní Gospodarczyková,

jelikož jste na úřadě práce nahlásila ukončení studia a ten Vás eviduje jako uchazeče o zaměstnání, je logické, že Vám ohledně studia již nechodí žádné dokumenty a neviděla bych v tom žádný problém. Nicméně můžete svoji situaci ověřit právě na příslušném úřadě práce či na Call centru České správy sociálního zabezpečení, kde Vám potom, co sdělíte své rodné číslo, poskytnou informace k Vaší konkrétní situaci.

Co se týče rodinného stavu, ten by neměl mít na pobírání sirotčího důchodu vliv. Sňatkem Vám tedy na něj nárok nezanikne. Vyplácení sirotčího důchodu není možné zároveň s peněžitou pomocí v mateřství, která se Vás vzhledem k evidenci na úřadě práce nejspíš netýká, jelikož nesplňujete potřebnou dobu účasti na nemocenském pojištění. Sirotčí důchod by Vám tedy měl zůstat minimálně do doby, než miminka porodíte. Tuto informaci ale jistě také zjistíte na již zmiňované lince Call centra.

S přáním klidných dní a hodně zdraví Vám i dvojčatům

Anežka Moravcová