Je možné vzdát se nároku na vdovský/sirotčí důchod?

Odpověď na dotaz ze dne 14. listopadu 2013 zobrazit původní dotaz
Dobry den,mam takovy orisek, jsem vdova a beru vdovsky a sirotci duchod na sve dve dcery. Zijeme v UK a papirovani na dalku je velice zdlouhave a narocne. Napadlo me, jestli se lze vzdat sirotciho a vdovskeho duchodu,opravdu me uz nebavi se doprosovat o nejaky mail s odpovedi ze strany Ministerstva skolstvi a CZSZ vsichni maji na vsechno cas atd. Takze vazne uvazuji o tom ze se tech penez vzdam,dekuji Vam za pripadnou radu.-
Marta
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!
Píšete, že žijete ve Velké Británii a pobíráte vdovský důchod. Máte ještě dvě dcery a ty pobírají důchod sirotčí. Papírování na dálku je pro Vás náročné a ptáte se, zda se můžete sirotčího a vdovského důchodu vzdát.

Vážená paní Marto,

z Vašeho dotazu mám dojem, že je pro Vás komunikace s Českou správou sociálního zabezpečení únavná a neefektivní. Předpokládám, že papírováním máte na mysli posílání tiskopisů s údaji, které jsou pro nárokování sirotčího a vdovského důchodu potřebné (např. potvrzení o studiu Vašich dcer). Tyto doklady, na jejichž základě jsou Vám důchody vypláceny, by mělo stačit dokládat, podle slov pracovnice ČSSZ, pouze jednou ročně. Pokud tomu tak není a při komunikaci s ČSSZ máte problémy, bylo by dobré se spojit s Call centrem, které ČSSZ provozuje. Tam Vám odpoví na dotazy ihned, nemusíte tak dlouho čekat na odpovědi emailem či poštou. Pokud operátorce uvedete Vaše rodná čísla, poradí, jak postupovat ve Vaší konkrétní situaci, případně poskytne radu ohledně stížnosti na postupy ČSSZ.

Pokud byste se opravdu chtěla vdovského a sirotčích důchodů vzdát, podle slov operátorky z Call centra stačí, když přestanete dokládat potvrzení potřebná k přiznání těchto dávek. Výplata důchodů Vám pak bude pozastavena.

Žádný formulář týkající se žádosti o pozastavení výplaty sirotčích a vdovských důchodů neexistuje, není to ani požadavek, se kterým se úřady setkávají. Teoreticky je však možné takovou žádost na Českou správu sociálního zabezpečení napsat, jaký bude její účinek, ale bohužel nevím. Doporučuji tedy obrátit se na výše zmíněné Call centrum a doptat se na všechny potřebné informace týkající se přímo Vaší situace.

S přáním hezkých dnů Vám i Vašim dcerám

Anežka Moravcová