Sestra sepsala listinu o vydědění syna. Mám ji předat notáři. Bude takto uznána jako právoplatný dokument?

Odpověď na dotaz ze dne 24. 6. 2023 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, moje dlouhodobě nemocná sestra zemřela. Již vloni se mi svěřila, že sepsala závěť, kterou chtěla vydědit jednoho ze synů, který je dlouhodbě zadlužen a proto nechtěla, aby dostal i ten povinný díl dědictví. Vzhledem k tomu, že nebyla vdaná, jsou jejími dědici pouze její dva synové. Na základě Vaší rady, kterou jsem s ní projednala, se pak rozhodla závěť přepsat na listinu o vydědění jednoho ze synů z důvodu dlouhdobého vysokého finančního zadlužení. Tuto listinu mi předala, abych ji v případě dědičského řízení poskytla notáři. Já jsem ale dost skeptická, že tato listina bude vzata jako právoplatný dokument a její rozhodnutí bude uskutečněno. Psala ji vlastní rukou a mně ji předala v zalepené obálce s podpisem na zadní straně, ale nerozumím tomu, na jakém základě by měl notář listinu uznat. Chtěla jsem se zeptat, jak si může být notář jistý, že ji skutečně psala ona? Já to sice vím, ale jak si může být jistý notář? Navíc vzhledem k její dlouhodobé nemoci, která se již promítla i do její motoriky, doznalo její písmo určité změny. Její synové o této listině nic nevědí, projednávala tuto záležitost pouze se mnou. Co se mne týká, já bych se k takovému vydědění nerozhodla, ale byla to její vůle....Listinu každopádně notáři doručím, ale nejsem si jista, že se jí bude notář řídit a přání mé sestry uskuteční. Děkuji za odpověď.

jajas
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Vaše sestra si přeje vydědit jednoho ze svých synů z důvodu jeho zadluženosti. Sepsala listinu o vydědění a předala mi ji, abych ji při dědickém řízení předala notáři. Jste skeptická, zda takto sepsaná listina bude notářem uznána jako právoplatná. Ptáte se, jak notář pozná, že listinu psala Vaše sestra.

Dobrý den, 

posouzení platnosti listiny o vydědění a posouzení skutečnosti, že listinu sepsala sestra, je na notáři. Podle zákona je platná i taková závěť, resp. i taková listina o vydědění, která je sepsaná vlastní rukou zůstavitele. Pokud byli sepisování listiny přítomni svědci, mohou skutečnost o sepsání listiny potvrdit. Vy u notáře můžete uvést všechny skutečnosti, o nichž od sestry víte. Případné zpochybnění platnosti vydědění se pak bude odvíjet také od postoje, resp. procesní aktivity vyděděného syna.

S pozdravem

Barbora Steinlauf

Dotaz zodpovídá

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

právnička v oblasti zdravotnického práva

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz