Sestra přišla při porodu o miminko. Za jak dlouho se bude muset vrátit do práce?

Odpověď na dotaz ze dne 21. 2. 2023 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, moje sestra před týdnem přišla při porodu o miminko. Jak dlouho může zůstat doma, než se bude muset vrátit zpátky do práce? Zatím si to vůbec nedovede představit. Děkuju za odpověď, Jana.

Jana
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Vaší sestře zemřelo při porodu miminko. Píšete, že si nyní vůbec neumí představit návrat do práce. Ptáte se, jak dlouho může po porodu zůstat doma.

Dobrý den, paní Jano,

nejprve bych ráda vyjádřila prostřednictvím Vás sestře i celé rodině upřímnou soustrast s úmrtím očekávaného miminka. Je mi moc líto, že Vaši sestru potkala tak smutná a náročná životní situace.

Nezmiňujete, zda sestra již nastoupila na mateřskou dovolenou nebo v kolikátém týdnu se miminko narodilo. Pokud maminka splňuje podmínku pro nárok na klasickou mateřskou dovolenou, tedy má splněnu zákonnou dobu pojištění, zkracuje se v situaci úmrtí miminka klasická doba mateřské dovolené na 14 týdnů celkem. Pokud Vaše sestra nastoupila na mateřskou dovolenou už před porodem, po porodu má nárok dočerpat do těchto 14 týdnů. Mateřská dovolená nesmí být celkově kratší, než 14 týdnů a zároveň nesmí skončit dřív, než 6 týdnů po porodu. O zkrácené době mateřské dovolené by měl být informován zaměstnavatel a OSSZ, protože po celou dobu mateřské dovolené má maminka nárok na peněžitou podporu v mateřství.

V případě, že by se sestra po ukončení mateřské dovolené necítila fyzicky nebo psychicky v pořádku, může ošetřující obvodní lékař zvážit vypsání dočasné pracovní neschopnosti. Dávku nemocenské lze čerpat až 380 dní, rozhodnutí o její délce je však v kompetenci lékaře.

Přeji Vaší sestře hodně sil do nadcházejících dnů. Ztráta miminka je situace, která může přinášet dosud nepoznané pocity smutku, beznaděje nebo vzteku. Je dobré nebýt v takových chvílích sám. Pokud by Vaše sestra měla potřebu podpory a sdílení s někým mimo své nejbližší, může se obrátit na perinatální pozůstalostní provázení v poradně Cesty domů nebo na některou z organizací nabízejících pomoc a podporu rodinám po ztrátě miminka.

S úctou

Eliška Hronešová

Dotaz zodpovídá

Mgr. Eliška Hronešová

poradenská pracovnice, redaktorka internetové poradny, zaštiťuje perinatální poradenství

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz