Sestra má onkologické onemocnění ve 4. stadiu. Chodí na chemoterapii. Kolik má času?

Odpověď na dotaz ze dne 23. 9. 2021 zobrazit původní dotaz

Dobrý den prosím mám dotaz mé sestře 1994 ročník,našli rakovinu jater z biopsie před čtyřmi měsíci limfomy uzlin a s metastatickymi ložisky v játrech cholangiocelarni karcinom je ve čtvrtém stadium nemoci chodí Na chemoterapie je nějaká šance na přežití kolik času ji zbývá ? prosím na tuto nemoc

Gabriela

Milá Gabrielo,

jestli jsem Váš dotaz pochopila správně Vaše sestra se léčí s lymfomem a z jaterní biopsie lékaři zjistili cholangiogenní karcinom jater. Sestra je v péči onkologů, dostává chemoterapii. Ptáte se na prognózu.

Bohužel prognóza je u pokročilého cholangiocelulárního karcinomu velmi nepříznivá. Obávám se, že přestože je Vaše sestra velmi mladá, šance na vyléčení je minimální. Časovou prognózu si netroufám odhadnout, bylo by dobré se zeptat ošetřujícího lékaře, který zná celkový zdravotní stav Vaší sestry a ví, jak nemoc reaguje na léčbu. Ale zatímco u lymfomu má chemoterapie šanci progresi choroby alespoň na nějaký čas zastavit nebo výrazně zbrzdit, u cholangiogenního karcinomu jsou možnosti onkologické léčby hodně omezené a může nastat brzy situace, kdy např. kvůli jaternímu selhání nebude možné a smysluplné v onkologické léčbě pokračovat.

Mrzí mne, že Vám nemohu dát lepší zprávu, také je mi velmi líto Vaší sestry, která v tak mladém věku musí čelit extrémně těžké životní situaci. Z toho, že nám píšete, však usuzuji, že na to není sestra sama, že má kolem sebe lidi, kterým na ní záleží a kteří jí mohou být v těžkých chvílích oporou. Moc na Vás myslím a přeji, ať vše společně zvládnete co nejlépe.

S úctou

MUDr. Kateřina Menčíková

Dotaz zodpovídá

MUDr. Kateřina Menčíková

MUDr. Kateřina Menčíková

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz