Sestra má nádor jater a metastázy v páteři. Je možné ochrnutí? Jak jí ulevit od bolesti?

Odpověď na dotaz ze dne 9. 8. 2016 zobrazit původní dotaz

Dobry vecer.Prosim o vysvetleni.Sestra ma na obratli metastazi-bolest porad a je zjisteno na ct nador od traviciho traktu na jatru zhoubny.Ptam se prosim jake je reseni ze ze strany lekare me jako lajk napada myslenka biolohicka lecba!!! A chemo!!!Dekuji za zpravu s pranim dobrych dni.

Dobrý den přeji.Prosím o odpověď ve věci sestry 67 let.Zjištěn zhoubný nádor na játře prokázáno na Ct ,biopsii chodila chemot.častečněkvuli problemu -zacpa operace na střevě srust-a před ledvinou nádor operačně odstraněn.Momentalně hospitalizace na obratli take metas.Ptám se prosím, je možné ochrnuti když tlačí nador na obratli a jaka by byla možna uleva od bolesti a léčení.Mooc děkuji za odpověď s přáním dobrých dní.Bohuslav Vaňa.

Bohuslav

Ptáte se, jaké by mohly být možnosti léčby u Vaší sestry, u níž byl zjištěn nádor v játrech s metastázami v páteři. Zatím byla léčena chemoterapií a podstoupila i operaci s odstraněním nádoru, který pravděpodobně vrůstal do střev. Vaši sestru nyní trápí bolesti z metastáz v páteři.

Dobrý den, pane Bohuslave.

Ohledně možností onkologické léčby Vám nedokážu dát jednoznačnou odpověď. U každého typu nádoru je vypracovaný postup, jaký typ léčby zvolit. Záleží však také na konkrétním pacientovi. Na jeho celkovém stavu a zejména na pokročilosti onemocnění. Jaký postup zvolit musí tedy zvážit a rozhodnout onkolog, který zná podrobné výsledky dosavadních vyšetření a aktuální celkový stav a dokáže posoudit, jaký typ léčby by Vaše sestra byla schopna zvládnout. Podle Vašeho popisu to však vypadá, že je nemoc ve velmi pokročilém stádiu a možnosti dalšího léčení budou patrně velmi omezené. Neváhejte se ptát ošetřujícího lékaře Vaší sestry- onkologa či lékaře v nemocnici, kde je hospitalizovaná.

Ohledně léčby bolestí je více možností, které opět záleží na rozsahu metastáz v páteři. Existují centra pro léčbu bolesti, kde jsou lékaři specialisté, kteří můžou zhodnotit, zda by mohlo ulevit ozařování postiženého obratle anebo podávaní analgetik (léků proti bolesti) přímo do páteřního kanálu. To ale nelze u každého pacienta. Nejčastěji od bolestí ulevujeme opioidními analgetiky v různých formách — náplasti, tabletky, kapky, čípky. Volba opět záleží na stavu pacienta a intenzitě bolestí. Při metastatickém postižení obratle je teoreticky možné i ochrnutí, ale nestává se to často. Léčbu bolesti by měl vést buď specialista z centra pro léčbu bolesti nebo ošetřující onkolog či praktický lékař, v nemocnici pak ošetřující lékař. Pokud z onkologického hlediska nebude možnost další aktivní léčby, můžete se obrátit na nejbližší paliativní tým v nejbližším hospicovém zařízení — lůžkovém či mobilním, v obou případech dovedou pomoct jak v léčbě bolesti, tak v léčbě jiných projevů nevyléčitelné nemoci, včetně psychologické a sociální podpory.
Přeji Vám i Vaši sestře mnoho sil do dalších dnů.

S pozdravem

MUDr. Katarína Vlčková

Dotaz zodpovídá

prim. MUDr. Katarína Vlčková

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz