Sestra má generalizovaný karcinom děložního čípku. Na co se mám připravit?

Odpověď na dotaz ze dne 4. 1. 2023 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,
sestra před rokem prodělala léčbu rakoviny děložního čípku - nález již neoperovatelný, léčba, chemoterapie, ozařování vnitřní i zevní. Rok bez potíží. Nyní po roce recidiva - Generalizace ca cerv.uteri + obstrukce ledviny. PET/CT: Hyperakumulující lymfadenopatie pod bránicí( pakety uzlin oboustranně paraaortálně a paralicky napravo, strukturální progrese uzlin paralicky nalevo způsobující obstrukci levé ledviny. Nově hyperakumulující lymfadenopatie supra a retroklavikulárně nalevo a jedna vysoce akumulující uzlina retrokrurárně napravo. Děloha bez hyperakumulujících fokusů, nezvětšená, hmatná hladká postradiační fibroza, bez hmatné rezistence v dosahu v pánvi. Inquiny bpn, NJ vlevo hmatná tuhá LU o velikosti 3cm u úponu kývače, vpravo NJ bpn.
Indikována paliativní chemoterapie + biologická léčba.
Prosím o sdělení, co v příštích měsících očekávat, jaká je prognoza a zda-li je ještě nějaká šance, že by se to dalo pozastavit aspon na nějaký čas.
Děkuji moc za odpovědět, potřebuji vědět na co se připravit, před sestrou se nechci u lékaře ptát, ona to vědět nechce.
Hezký den a děkuji.

nofuture

Ptáte se, co můžete očekávat od dalšího průběhu onemocnění Vaší sestry, která se léčí s rakovinou děložního čípku a při posledním vyšetření se prokázala recidiva a další rozsev onemocnění. Onkologové navrhují paliativní chemoterapii a biologickou léčbu. Potřebujete vědět, na co se připravit a co očekávat, zda je možné další postup nemoci zastavit.

Dobrý den,

bohužel Vám nedokážu napsat nic zcela konkrétního. Jednak nejsem klinický onkolog a jednak proto, že popis CT není tím jediným, co určuje úspěch léčby. Velmi záleží na věku a aktuální kondici Vaší sestry. Jestli vůbec bude léčbu tolerovat, jestli ji nevyčerpá a pak záleží na tom, jak bude konkrétně její nádor na léčbu reagovat, protože to se může individuálně velmi lišit. Předpokládám, že pokud je indikována paliativní chemoterapie, tak to nejvíc, co se od léčby může očekávat je zpomalení postupu nemoci. Ale kolik času léčba může dát, je velmi těžké odhadnout právě proto, že úspěch léčby závisí na mnoha faktorech závisejících na individualitě nemocného i jeho nemoci. Dále můžu jen odhadovat nebo předpokládat, že onkolog „nějaký“ efekt očekává, jinak by léčbu vůbec nedoporučil.

Můžu Vás jen povzbudit v tom, zeptat se ošetřujícího lékaře, co u Vaší sestry od léčby očekává. Rozumím tomu, že to může být velmi složité, když si Vaše sestra takové informace nepřeje. Můžete zkusit sestře narovinu říct, že potřebujete od pana doktora ještě nějaké další informace, i když rozumíte tomu, že ona je vědět nechce. Sestra na Vás může počkat v čekárně, než si s panem doktorem promluvíte. Nebo se můžete zkusit zeptat pana doktora, jestli byste mu mohla někdy zavolat nebo přijít bez sestry. Jsou to jen návrhy, které mě napadají pro takovou situaci.

Bohužel Vám nedokážu poskytnout bližší informace bez toho, aniž bych Vaší sestru viděla a znala další podrobnosti. To, co však s jistotou očekávat můžete, je postupný úbytek sil, které taková nemoc dokáže hodně rychle brát, obzvlášť za onkologické léčby. Nejspíš přijde i nechutenství, větší spavost, ztráta zájmu o různé aktivity, můžou ale nemusí být bolesti či nevolnosti.

Mrzí mě, že pro Vás nemám lepší informace. Přeji Vám hodně sil, abyste mohla být pro Vaší sestru oporou.

S pozdravem a úctou

MUDr. Katarína Vlčková

Dotaz zodpovídá

prim. MUDr. Katarína Vlčková

prim. MUDr. Katarína Vlčková

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz