Samovolně se mi lámou žebra, mám velké bolesti, i když dostávám opiáty. Lékaři mi neurčili diagnózu. Co mám dělat?

Odpověď na dotaz ze dne 2. 9. 2015 zobrazit původní dotaz

Dobry den ,samovolne se mi lamou zebra ,mam velke bolesti.Ziju vnemecku jiz dva roky a po futo dobu jsem nemocna,protoze mimo teto nemoci mam jeste nemoc-cervical brachialgia(mam zdegenerovane 4 krcni disky).Tedy zpet kmemu problemu, zebra se mi lamou samovolne.Dostavam opiaty ve forme naplasti na bolesti.Doted mi zadny doktor neurcil diagnosu,ze nevedi proc se mi to deje.Mimo jine mi nereaguji nervy v nohou.Prosim o radu ,co mam delat ?Nevim jakou mam diagnosu.Dekuji.

Rozalie

Už dva roky trpíte velkými bolestmi, patrně při porušené pevnosti kostí. Samovolně Vám praskají žebra, máte poškozeny 4 disky krční páteře, které způsobují bolesti krku a ruky z útlaku nervových pletení této oblasti, také máte poškozenou funkci nervů v nohou. Ptáte se, na koho se můžete obrátit, když lékaři nezjistili příčinu Vašich potíží.

Dobrý den, paní Rozalie,

je mi moc líto, že zatím nikdo nenašel způsob, jak Vám pomoci. A já nedokážu takto na dálku s informacemi, které mám k dispozici, odhadnout, co by mohlo být příčinou Vašich potíží. Je pravda, že pokud se příčina nenajde, není možno proti ní bojovat. Nevím, jaké specialisty jste už navštívila, ale určitě by se Vašimi potížemi měl zabývat neurolog či ortoped. Problém by však mohl být i někde hlouběji, například v poruše metabolismu některé z živin, které potřebují kosti ke své správné struktuře a pevnosti. Anebo může být problém ve funkci kostních buněk, které nedokáží stavební prvky využít a zabudovat do své struktury. Takovými nemocemi se zabývají specialisté, kteří mají k dispozici specializovaná vyšetření. Tam by Vás měl nasměrovat právě neurolog či ortoped. Někdy se však stává, že ani při podrobném vyšetření se příčina skutečně neodhalí. Také může nastat situace, že i když se příčina odhalí, nemusí být řešitelná. Obě tyto situace se pak řeší podobně, tzv. symptomatickou léčbou, která nezávisí na příčině nemoci, tedy na diagnóze, ale snaží se utlumit její projevy, tedy ve Vašem případě bolest. Na to jsou specialisté, tzv. algesiologové či anesteziologové a někteří neurologové.

Je mi líto, že Vám nemohu více pomoci, mohu Vás jen podpořit v tom, zaměřit se především na symptomatickou léčbu. Hledat dobrého lékaře, který Vám dokáže ulevit od bolesti. Není vždy nutné vypátrat pravou příčinu nemoci, upínat se na odhalení diagnózy. Znát příčinu může být výhodou, ale důležité je už od začátku řešit bolest, která zásadně zhoršuje kvalitu Vašeho života a působí Vám utrpení.
Držím Vám moc palce a přeji hodně štěstí.

S pozdravem
MUDr. Katarína Vlčková

Dotaz zodpovídá

prim. MUDr. Katarína Vlčková

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz