S přítelem jsme spolu žili 19 let, máme dvě děti. Mám nárok na vdovský důchod?

Odpověď na dotaz ze dne 14. února 2016 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, chtěla bych se zeptat žíly jsme s přítelem 19let máme spolu dvě děti on bohužel zemřel mám nárok na vdovský důchod sirotci máme děkuji za odpoved
brozkova.f
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!
Ptáte se nás, zda máte nárok na vdovský důchod po zemřelém příteli, se kterým jste měla dvě děti. Sirotčí důchod děti mají.

Dobrý den, paní Brožková,

bohužel nárok na vdovský důchod po příteli Vám nevzniká. Podle zákona o důchodovém pojištění (§ 49) má nárok na vdovský důchod pouze vdova po zemřelém manželovi. Jinými slovy byste museli být sezdáni, aby Vám nárok na pozůstalostní důchod vznikl.

Zdravím Vás

Oldřich Hanibal