Rok jsem pobírala vdovský důchod. Mám nárok na obnovení výplaty?

Odpověď na dotaz ze dne 2. 1. 2023 zobrazit původní dotaz

Prosím o informaci ohledně výplaty vdovského důchodu. Manžel od dubna 2021 byl v předčasném důchodu (dat.narození 20.2.1960).Zemřel 7.11.2021.rok jsem pobírala vdovský důchod do 7.11.2022. Od prosince 2022 již nepobírám nic . Jsem zaměstnaná nepečuji o žádné dítě ani o rodiče. Můj odchod do důchodu podle kalkulačky je 20.10.2026
(dat.nar. 20.2.1963).Mám nárok na obnovení výplaty vdovského důchodu? A kdy bych mohla požádat.
Děkuji za odpověď Valentová

Valentová Anna
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Ptáte se, kdy budete mít nárok na obnovení výplaty vdovského důchodu a kdy o něj můžete požádat. Píšete, že vdovský důchod jste pobírala po dobu jednoho roku do listopadu 2022.
Jste narozena 20.2.1963. Nepečujete o rodiče ani děti a jste zaměstnaná.

Dobrý den, paní Valentová,

nárok na obnovu vdovského důchodu budete mít při splnění některé z podmínek a to do dvou let od zániku původního nároku. Pro přehlednost uvádím jejich shrnutí:

a) pečujete o nezaopatřené dítě (mladší 26 let),
b) pečujete o dítě, které je závislé na péči jiné osoby ve stupni II (středně těžká závislost)
nebo stupni III (těžká závislost), nebo stupni IV (úplná závislost),
c) pečujete o svého rodiče nebo rodiče zemřelého manžela, který s ní žije v domácnosti a je závislý na péči jiné osoby ve stupni II (středně těžká závislost) nebo stupni III (těžká závislost), nebo stupni IV (úplná závislost),
d) jste invalidní ve třetím stupni
e) dosáhla jste alespoň věku o 4 roky nižšího, než činí důchodový věk,
(stanovený podle § 32, zákona 306/2008 Sb.), pro muže stejného data narození nebo důchodového věku, je-li důchodový věk nižší.

Podle Vámi uvedených informací, se Vás bude týkat splnění podmínky uvedené výše v bodě e). Důchodový věk pro muže narozené 20.2. 1963 činí nyní 64 let a 8 měsíců. Váš nárok vznikne až dovršíte věku 60 let a 8 měsíců, tedy 20.října 2023.

Žádost o obnovu nároku na vdovský důchod můžete podat dopředu nejdříve čtyři měsíce před datem, kdy budete splňovat podmínky nároku a to na příslušné okresní správě sociálního zabezpečení.

S pozdravem a přáním dobrých dnů

Irena Buchtová

Dotaz zodpovídá

Irena Buchtová

externí poradenský pracovník v oblasti sociální péče

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz