Rodina tají informace o osudu mého otce. Jak zjistím datum úmrtí a místo pohřbení?

Odpověď na dotaz ze dne 17. září 2020 zobrazit původní dotaz
Dobry den...chci se vas dotazat jakym zpusobem bych mohl prijit na umrti, datumu a mista meho otce.vyrustal jsem v dd kde v 9 letech jsem dostal tuhle tvrdou informaci o tom ze otce uz neuvidim.. Dnes je tomu 20 let co jsem z dd venku a podarilo se mi kontaktovat jisteho pana rh ktery mi poskytl informaci ze je to muj stryc a ze mam dalsiho stryce mh a tetu rozenou mh ... take mi rekl ze o mem umisteni vedeli ale o smrti mem otci HH nevi nic ponevadz jejich otec "ktery je mim dedou "zakryval detajli umrti -misto a dokonce i misto kde v brne melo byti telo rozpraseno po umrti meho dedy ze strany otce otevreli hrob kde je i ma babicka" take"a zjistili ze v hrobce je urna navic na to mu tedy rad..ovi ....h... ma teta Marie roz.H.. ,zdelila ze muj deda pan HH...".100 lety dnes us take po smrti "zakryval cele rodine , umrti meho otce kde byl zpopelnen a kde se nachazi jeho urna s pozustatky....(o smrti meho otce vi pouze jediny prislusnik me rodiny a to je pani mh....78 let ktera tuhle informaci ukryva Po tom co jsem chtel rozvinout diskusi s panem rh tudiz mym strycem ,,,stryc mi prez tchat odpovedel ze se musi poradit z bratry sestrou ..po te co jsem zadal kontakt na tuhle pani tudiz jedinou ktera zna umrti meho otce mi nikdo neodpovida...upresnit musim take to ze prvni kontakt byl navazan mou pritelkyni po druhem navazani tudiz mim se po jedinem kontaktu panu rh...slehla zem . Dnes po 40 letech meho zivota se chci dozvedet pravdu ale ta je mi uprena ...tahle.... ma rodina upira informace z duvodu z trachu z druhe poloviny rodiny kterou take neznam... Takze ma otazka zni ponevdz reseni existuje nekonecno ,jakym zpusobem podle vas mam zacit,,,?dekuji vam predem a omlouvam se za chyby v ortografu pisu z klavesnice ,"mimo stat.
Hartmann Viktor
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!
Hledáte informace o svém otci. Podařilo se Vám kontaktovat strýce a tetu. Rodina však údaje o osudu Vašeho otce tají. Ptáte se, kde s hledáním informací začít - jak zjistit jeho datum a místo úmrtí.

Dobrý den,

je naprosto pochopitelné, že byste chtěl znát informace o svém otci. Krom často velice cenných informací od rodiny a lidí, kteří otce pamatují, existují i další cesty, jak alespoň nějaké údaje získat.

Datum a místo úmrtí otce lze zjistit tak, že požádáte o Výdej údajů z evidence obyvatel.
Co se týče místa pohřbení či rozptylu, je možné se obrátit na správu hřbitova v místě, kde odhadujete, že mohl být pohřben. Tam můžete zkusit zjistit, komu patří urna, která byla v hrobě navíc. Bude však záležet na tom, jestli bylo správě hřbitova její uložení nahlášeno, jak by tomu mělo správně být.

Dále můžete požádat o nahlédnutí do dědického spisu u okresního soudu příslušného dle trvalého pobytu otce. Nahlédnutí je ze zákona možné, pokud pro něj máte právní zájem nebo vážné důvody.

O dalších způsobech se můžete poradit na webových stránkách a skupinách na sociálních sítích, které se zabývají rodokmeny a genealogií.

Držím palce při domluvě s příbuznými a na cestě za informacemi.

S pozdravem

Monika Vaníčková