Rodina chce, abych studovala do 26 ti let, aby matka mohla dále pobírat vdovecký důchod. Já žiji s přítelem a chci pracovat. Nevím, jak to matce sdělit.

Odpověď na dotaz ze dne 28. října 2009 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, nevím zda to tu patří ale mám problém a sama se neumím rozhodnou a poradit co je lepší. Před pár lety mi umřel otec a tak studuji a pobírám sirotčí důchod, matka vdovský. Já už studuji 4 rokem VŠ, 3krát jsem změnila školu a teď jsem v 2. ročníku ale moc mi to nejde, vypadá to, že mě vyloučí když nedám opravné zkoušky z loňska, a tak uvažuji o ukončení studia. Před půl rokem se na mě usmála dobrá pracovní příležitost, které jsem se chytla jelikož je na živnost a v pobírání důchodu nás neomezuje. Jen mojí matce jde o důchod, o který by mým skončením studia přišla. Jak ona tak rodina mi poručila studovat do 26let. Všichni mi do toho mluví ale to co cítím nebo jak mi to jde a nejde to už je vůbec nezajímá. Už dlouho to v sobě dusím a nevím jak to projednou vše ukončit bez jakýchkoli dalších hádek a problémů. Bydlím s přítelem, tak jsem nezávislá na matce...a ráda bych se zbavila pocitu, že když ukončím školu bude mi matka vyčít to, že přišla o důchod. Jak by jste mi poradili si promluvit s matkou nebo to řešit raději sama a ona se bude muset jen s tím smířit? Děkuji, Hrubá
Deni
Píšete o tom, že Vám před čtyřmi roky zemřel otec a že studujete VŠ v podstatě jen proto, abyste Vy a Vaše matka nepřišly o sirotčí a vdovský důchod.

Dobrý den, slečno Hrubá,

jestli jsem to dobře pochopila, Vám o důchod nejde, zatímco Vaší matce ano. Rodina chce, abyste studovala do 26 let, ale Vy jste na škole nešťastná a nejraději byste jí nechala. Uvádíte také, že se Vám naskytla dobrá pracovní příležitost a že žijete s přítelem, tudíž jste na matce finančně nezávislá.

Zkuste se zamyslet nad tím, co Vám brání žít podle svého a studium na VŠ ukončit. Možná je to pocit zodpovědnosti vůči matce. Nepíšete, jak je na tom Vaše matka celkově finančně, tedy jak velkou újmu pro ni bude znamenat, když příjde o důchod. Pokud Vám v ukončení studia brání obavy ze snížení životní úrovně Vaší matky, můžete jí dle svého uvážení přispívat z vlastního příjmu.

Možná se ale jen bojíte výčitek, které byste musela vyslechnout, kdybyste studium ukončila. A možná sama pokládáte tyto případné výčitky za neopodstatněné. Potom to chce jen odvahu být dospělá a neodvozovat své sebehodnocení a sebeúctu od toho, jak Vás hodnotí Vaše matka.

Myslím si, že byste měla zvážit všechny varianty, podívat se na jejich klady a zápory a vybrat si tu, která je pro Vás nejpřijatelnější. Zhodnoťte ještě jednou, zda skutečně chcete s VŠ skončit a jestli toho nebudete jednou litovat. Pokud dojdete k tomu, že studium Vás skutečně vůbec netěší a dovedete si dobře představit svou budoucnost bez VŠ, domnívám se, že nemá smysl, abyste své síly nadále do studia vkládala.

S pozdravem

Saša Lammelová