Rodila jsem v roce 2005, dítě mi neukázali, nevím ani jeho pohlaví. Kde bych ho/ji vyhledala?

Odpověď na dotaz ze dne 4. 9. 2023 zobrazit původní dotaz

Hezky den, porodila jsem v roce 2005 v Havirovske nemocnici. Dite mi neukazali. Ani nerekli pohlavi. Od vas necekam prime informace, jen kde bych ho/ji vyhledala.
Dekuji
JZ

Jana

Porodila jste v roce 2005 dítě a neměla jste možnost miminko vidět. Nevíte proto ani jeho pohlaví. Ptáte se nás, kde byste ho/ji mohla vyhledat.

Dobrý den, paní Jano,

pokládáte dotaz do internetové poradny na webových stránkách www.umirani.cz. Vaší otázce proto rozumím tak, že se Vaše miminko narodilo mrtvé. Pokud tomu tak je, je mi moc líto, že jste prošla tak těžkou životní situací. Jen obtížně si představuji, jak se cítíte jako máma, která neví, jestli porodila dívku či chlapce nebo jak její miminko vypadalo. Velmi si cením, že jste se odhodlala učinit krok k nalezení ostatků Vašeho miminka. 

V případě, že se rodina rozhodne nevypravit zemřelému miminku pohřeb, vypravuje pohřeb obec v rámci sociálního pohřbu. Ostatky miminka jsou pak uloženy do společného hrobu na anonymním místě. Informaci k tomu, jak bylo naloženo s Vaším miminkem, by Vám tedy mohla poskytnout nemocnice, kde jste miminko porodila. Pomoci by Vám mohl zdravotně sociální pracovník/pracovnice v daném zařízení. Na příslušné matrice – podle místa narození – by měl být také veden záznam o narození miminka. Možná by to mohlo pomoci k dalším informacím. Pomoc s dohledáváním ostatků zemřelých miminek poskytuje organizace Dítě v srdci.

Napadá mě, že se můžete ptát i na dohledání informací k dítěti, které po porodu bylo předáno k osvojení. V takovém případě je přístup k informacím Vás, jako biologické matky, z pohledu práva nulový. Souhlasem s osvojením dítěte se biologický rodič vzdává všech svých biologických práv a povinností, tedy i nároku na informace o dalším životě dítěte. Pokud bylo Vaše dítě osvojeno, na příslušném Oddělení sociálně právní ochrany dětí je o tom veden záznam. Obávám se však, že Vám nebudou moci sdělit žádné informace.

Přeji Vám, abyste pro sebe našla potřebné informace

Eliška Hronešová

Dotaz zodpovídá

Mgr. Eliška Hronešová

Mgr. Eliška Hronešová

poradenská pracovnice, redaktorka internetové poradny, zaštiťuje perinatální poradenství

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz