Rodiče byli rozvedení a otec před 6 lety zemřel, teta vypravila pohřeb. Nepřišlo vyrozumění ohledně dědictví, řeší se ještě?

Odpověď na dotaz ze dne 23. ledna 2019 zobrazit původní dotaz
Dobrý den.Můj otec umřel před 6 lety.S mojí maminkou se rozvedli,když jsem byla malá.Pohřeb tedy zajišťovala tatková sestra.Do dnesniho dne nepřišlo žádné vyrozumneni.JE to tedy v řešení?Nebo mně vydedil a nemusí mi dát vědět.S tetou se nestykame.Děkuji .
Eva
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Dobrý den,

pokud se nestýkáte s tetou nebo na ni nemáte kontakt, a informace o řízení o pozůstalosti tedy nemůžete zjistit od ní, je možné se na tyto informace dotázat u příslušného soudu, který notáře pověřil vedením dědického řízení. Příslušným soudem, u kterého bude uložen dědický spis, je okresní soud, v jehož obvodu měl Váš otec trvalé bydliště v době smrti.

Ze spisu zjistíte, zda byl notář povinen předvolat Vás k dědickému řízení. Pokud měl Váš otec v okamžiku smrti majetek pouze nepatrné hodnoty, dědické řízení neproběhlo a majetek byl vydán tomu, kdo vypravil pohřeb. Ve Vašem případě pravděpodobně tetě. Pokud byl majetek větší, dědické řízení proběhlo, je nicméně možné, že se notáři nepodařilo identifikovat Vás jako potenciálního dědice, a proto jste nebyla k řízení předvolána.

Pokud byste zvažovala uplatnění případného nároku na dědický podíl, o který jste mohla být zkrácena, protože jste nebyla k řízení o pozůstalosti přizvána, doporučuji Vám další postup konzultovat s advokátem.

S pozdravem

Barbora Vráblová