Nárok na příspěvek na péči při rakovině plic

Odpověď na dotaz ze dne 3. října 2013 zobrazit původní dotaz
dobri den chci se zeptat muj manzel ma rakovinu plic je natom špatne jestli ma narok na peči přispjevek a jakiho stupne dekuji baranova
emil
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!
Píšete nám, že Váš manžel má rakovinu plic a není na tom dobře. Ptáte se, zda má nárok na příspěvek na péči a pokud ano, jakého stupně.

Vážená paní Baranová,

mrzí mě, že jste se octli v těžké situaci a oceňuji, že se manželovi snažíte i tímto způsobem pomoci.

Příspěvek na péči se řídí zákonem č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, ve znění platném od 1.1. 2012.  Tento příspěvek je poskytován těm, kdo z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu závisí na pomoci jiné osoby – tzn.  potřebují pomoc a asistenci druhého člověka, aby mohli o sebe pečovat, a nejsou schopni zajistit sami vlastní soběstačnost. V případě, že Váš manžel není schopen zajistit péči o svou osobu bez pomoci druhého či druhých – potřebuje například pomoci s jídlem nebo hygienou, není schopen se pohybovat bez pomoci druhého, potřebuje pomoci s oblékáním apod. – určitě nárok na příspěvek má.  Stupeň závislosti určí posudkový lékař na základě sociálního šetření a vyjádření lékaře Vašeho manžela.

Podrobně o řízení o příspěvku na péči, včetně možnosti vytisknutí formulářů, které je třeba vyplnit a podat na Úřad práce v místě trvalého bydliště Vašeho manžela najdete přímo na tomto portále v části Příspěvek na péči.

Přeji dobré pořízení a hodně sil do nadcházejících dnů.

S pozdravem,

Juliána Bindásová