Jak se vyrovnat s informací, že maminka má rakovinu?

Odpověď na dotaz ze dne 10. prosince 2013 zobrazit původní dotaz
Dobrý den , jmenuji. se a Markéta a je mi 12let moje mamka má asi rakovinu prsa a nemůžu se s tim srovnat , bojím se že jí stratím. Pomozte mi
markétka čermáková
Onemocnění mamky je pro tebe nepříjemný šok a je normální, že ti hned nejde „se s tím srovnat“. Ostatně asi jako i mamce a třeba i dalším lidem. Srovnat se se závažným onemocněním mamky může trvat hodně dlouho a znamená to hlavně zjistit, co to znamená pro mamku, pro tebe a pro vaši rodinu a pak s tím nějak nakládat.

Dobrý den, Markéto,

chápu tvůj strach a jsem ráda, že hledáš pro sebe pomoc a podporu.

Rakovina prsu je závažné onemocnění, ale pro většinu žen je léčitelné, i když je léčba dlouhá a náročná. Možná by ti mohlo pomoci požádat rodiče, aby s tebou o mamčině nemoci, jejím stavu i léčbě mluvili. Mohla bys pak více rozumět tomu, co se děje, což by mohlo na tvůj strach pomoci.

Pokud byste s mamkou potřebovaly nějaké informace nebo chtěly pomoci s tím, jak spolu o nemoci mluvit, můžete se obrátit na bezplatnou telefonickou linku „Mamma help – proti rakovině prsu“ 800 180 880, kde vám určitě podají potřebné informace. Pro tebe je také k dispozici kdykoliv Linka bezpečí tel. 116 111, kde můžeš kdykoliv své obavy sdílet a dostat potřebnou podporu a informace.

Zuzana Vondřichová