Rádi bychom z hrobového místa nechali přemístit náhrobek a ostatky, které zde zůstaly po předchozích nájemcích. Jak máme postupovat a kdo ponese finanční náklady?

Odpověď na dotaz ze dne 30. 8. 2023 zobrazit původní dotaz

Dobrý den.koupili jsme hrobové místo použité po neplticich pozůstalých. V hrobě je pohřbena pro nás cizí osoba. Jak postupovat při odklízení náhrobku a ostatků. Po 10 letech je možná exhumace tak bych potřebovala vědět přibližnou cenu a kam pak s ostatky kdo to má na starost a platby

Helena Samková
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Píšete, že jste zakoupili hrobové místo, které již dříve užívali jiní nájemci. V hrobu je tak pohřbena pro Vás cizí osoba, od jejíhož pohřbu již uplynulo 10 let. Máte zájem o přemístění původního náhrobku i ostatků a obracíte se na nás s dotazem, jak v tomto případě postupovat a kdo ponese finanční náklady s tím spojené.

Dobrý den,

ohledně odstranění původního náhrobku i případné exhumace ostatků je třeba se obrátit na konkrétní hřbitovní správu pohřebiště, kde se hrobové místo nachází. Obecné podmínky pro exhumaci lidských ostatků stanovuje zákon 256/2001 Sb. o pohřebnictví, podmínky platné pro konkrétní veřejné pohřebiště by pak měl určovat jeho vlastní řád. V každém případě platí, že případná exhumace či přemístění uren s ostatky jsou možné pouze se souhlasem provozovatele daného pohřebiště, který by zároveň měl zajistit uložení těchto ostatků.
 

Podobně je třeba obrátit se na příslušnou hřbitovní správu i ohledně odstranění původního náhrobku z hrobového místa – pokud se jednalo o neplatící nájemce, náhrobek je nyní pravděpodobně majetkem dané hřbitovní správy.
 

Co se týče finančních nákladů, spjatých s případnou exhumací či přemístěním uložených uren, dle zákona hradí náklady ten, kdo o exhumaci požádal. Je však možné, že v případě pronájmu hrobového místa, které bylo v minulosti užíváno někým jiným, tyto podmínky upravuje smlouva o nájmu hrobového místa jiným způsobem. Opět bych Vám tedy doporučila obrátit se na příslušnou hřbitovní správu, která by Vám rovněž měla poskytnout ceník hřbitovních služeb, spojených s exhumací či přemístěním uren a náhrobku.

S pozdravem

Zuzana Koutná

Dotaz zodpovídá

Mgr. Zuzana Koutná

PhDr. Zuzana Koutná

poradenská pracovnice

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz