Problém s náročnou péčí o maminku, která nespolupracuje

Odpověď na dotaz ze dne 26. ledna 2009 zobrazit původní dotaz
Dobrý den! Je mi 48 let. Mojí matce je 72 let.Má vysokou nadváhu, silnou stařeckou cukrovku, bolesti kloubů - osteoporézu a artrózu. Rok má otevřený zánět v noze (mezi palcem a ukazováčkem), který se pomalu hojí.Od začátku zánětu (celý rok) přestala chodit ven. Tvrdí, že se bojí chodit. V posledním půl roce začala padat na zem a protože je tak silná, tak jí otec s bratrem společně nezvednout. Před týdnem opět upadla a zatím leží v nemocnici. Zde stále nechodí.Tady(i doma)se pořád vymlouvá, že chodit nebude a svádí současnou situaci na nás.Nemůže jí přemluvit, aby začala chodit ven. Nechce si připustit, že je to z velké části její vina.Já, otec i bratr jsme zoufalí a nevíme, co máme dělat. Otci je 77 let a současnou situaci, velmi těžce snáší. Na jednu stranu chce,aby byla máma doma a na druhou stranu se bojí, že zase upadne,nikdo jí nezvedne a bude se zase muset volat sanitka.Jezdím za otcem, který musel začít brát prášky na uklidnění a na spaní.Pokud jedu do nemocnice za matkou,tak jsem z každé návštěvy psychicky zničená. Nejhorší je, že se pořád nesnaží chodit a zlobí se na nás, když jí nutíme chodit.Mám epilepsii a bojím se, abych nedostala záchvat.Nemůžu spát a musím také brát prášky na uklidnění.Pokud na současnou situaci myslím, tak začnu plakat. Prosím, poraďte mi, co máme dělat, protože jí zase chtějí vrátit domů a nikdo nám neřekne, co máme dělat.Děkuju za odpověď.
Hana
Popisujete složitou situaci s Vaší maminkou. Jak píšete, maminka se bojí chodit, zároveň chce, abyste jí pomáhali. Péče o ni je opravdu náročná. Je to možná příliš velké sousto pro Vaši rodinu, zvlášť když – jak popisujete – s Vámi maminka příliš nespolupracuje. Píšete, že sama nejste zdravá, zároveň máte potíže se spaním, často je Vám do pláče.

Vážená paní Hano,

maminka má být propuštěna domů a Vy nevíte, co máte dělat. Pokud by maminka skutečně přišla domů, určitě by bylo potřeba zorganizovat pomoc pečovatelské služby. Eventuálně také hledat možnost přechodné hospitalizace. Existují i půjčovny pomůcek, které by mamince, a tím i Vám, život mohly usnadnit. Připojujeme odkaz na seznam pečovatelských služeb a dalších organizací, kde si můžete potřebný typ služby vyhledat v místě Vašeho bydliště a na které se můžete obrátit. Užitečné informace můžete nalézt i zde.

Možná by pro Vás samotnou bylo užitečné mluvit o své situaci, těžkostech, obavách a o tom, jak ji prožíváte, s psychologem nebo psychoterapeutem. Děláte si velké starosti a určitě byste na ně nemusela být sama.  

Milá paní Hano, doufáme, že situace u Vás doma se nakonec ukáže jako méně složitá a najdete v ní dobré řešení. Držíme Vám i Vaší rodině palce!

S pozdravem

Ilona Peňásová