Přítelkyni vážně onemocněla kolegyně v práci. Jak nemocnou a pracovní kolektiv podpořit?

Odpověď na dotaz ze dne 25. února 2014 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, od přítelkyně jsem se dozvěděl, že jejich kolegyně v práci onemocněla nevyléčitelnou nemocí s předpokladem cca 2 měsíce. Zajímá mne zda by jste mi mohli doporučit nějakého psychoterapeuta, nebo organizaci, která by mohla podpořit onu dotyčnou nemocnou a také, jestli existuje případně nějaká podpora pro pracovní kolektiv, který takto přijde o svého významného člena. Události se dějí v Hradci Králové. Děkuji za odpověď Michal Vejprava
Michal Vejprava

Dobrý den,

děkuji za Váš dotaz. Pro každého člověka jsou nejdůležitější osobní vztahy a podpora nejbližších. Proto pokládám za víc žádoucí, aby kolegyně Vaší přítelkyně cítila zájem a oporu od svých spolupracovníků, než aby jí doporučovali psychologa. To naopak může vést k pocitu opuštěnosti, odvrženosti. Věřím, že každý člověk má v sobě velký kus lidskosti a soucitu, jen snad strach a nejistota brání jej dát najevo. Ať se kolegové pokusí osobně se angažovat – nemoc netabuizovat, dát prostor pro osobní rozhovor, nabídnout praktickou pomoc.

Až v případě, že by osobní vztahy nestačily, je možné nabídnout psychologickou pomoc. Je možno vyhledat jakéhokoli psychologa či psychoterapeuta se soukromou praxí, v Hradci Králové se můžete teké obrátit o pomoc na Poradnu pro lidi v tísni , informace o tom, jak provázet nevyléčitelnou nemocí i konkrétně pomoci můžete zjistit i v Domácí hospicové péči, kterou též provozuje Oblastní Charita Hradec Králové.

Přeji Vám a Vaší přítelkyni, ať v dané situaci dokážete udělat, co je možné, a přinese to i Vám pokoj.

Mgr. Alexandra Lammelová