Přítelkyni nedávno zemřela kamarádka, její smutek jí brání v rozvíjení našeho krátkodobého vztahu. Nechci o ni přijít, jak jí mohu pomoci?

Odpověď na dotaz ze dne 24. září 2012 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, dívce kterou jsem nedávno (před měsícem) potkal, zemřela kamarádka a od té doby je naše komunikace odkázána na sms a to velmi omezeně navíc. Není schopna myslet na nic jiného než na ni a nemůže teď být prý šťastná, řešit vztah a radovat se, což mě velmi trápí. Vlastně se nechce ani sejít teď.Nemůžu říct, že bych byl zamilovaný, na to je brzy, ale záleží mi na ni a rád bych v našem vztahu pokračoval. Tak ji chci nějak pomoct, aby jí bylo lépe a taky abych o ni nepřišel...Máte nějakou radu? Děkuji
smutný
Píšete o dívce, o kterou máte zájem, nedávno jste se s ní seznámil, a která ale teď truchlí po své zemřelé kamarádce. Rád byste jí nějak pomohl.

Dobrý den,

je důležité, aby to věděla – že na ni myslíte a rád byste jí byl oporou.

To jí můžete nabízet.

Zároveň je třeba respektovat, že ona v tuhle chvílí potřebuje procházet tím, čím musí. Truchlení je proces, kterým člověk potřebuje projít, aby se vyrovnal se ztrátou, někdy spojenou i s nečekaným šokem. Člověk si potřebuje vše, co se stalo, srovnat v hlavě, ale také emočně projít a přijmout. To není nic jednoduchého, a zvlášť u smrti mladého člověka. 

Možná jí můžete připomínat, že na ni myslíte a rozumíte, že ona teď nemá kapacitu na rozvíjení vztahu, možná ani na to chodit ven a bavit se s ostatními. Můžete dát najevo, že to chápete a že počkáte, až bude schopna nebo bude chtít se s vámi setkat.

Můžete se ptát, jestli jí můžete něčím pomoci.

Neměla by cítit od vás tlak, ale zájem, porozumění a respekt.

V některých situacích nám nezbývá než trpělivost a upřímnost.

Držím Vám i Vaší dívce palce

Ilona Peňásová