Přítelkyně studuje a pobírá sirotčí důchod. Přijde uzavřením manželství o sirotčí důchod a její maminka o vdovský?

Odpověď na dotaz ze dne 15. 2. 2021 zobrazit původní dotaz

Dobrý den.
Potřebuji poradit. Jsem zaměstnán a chci si vzít svou přítelkyni, která ještě studuje a pobírá sirotčí důchod, protože ji před šesti lety umřel tatínek. Její maminka tím pádem pobírá vdovský důchod, protože se stará o svou dceru(mou přítelkyni) a svého syna.
Mám k této situaci tři otázky.
Když se vezmeme ještě v době kdy přítelkyně studuje, nepřijde tím pádem její maminka o ten vdovský důchod?
Nebo má přítelkyně o svůj sirotčí důchod?
A co sleva na dani, bude ji moct uplatňovat dále maminka přítelkyně nebo já jako její manžel(a za jakych podmínek)?
Děkuji za odpověď.

Petr
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Píšete o své přítelkyni, která studuje, po svém otci pobírá sirotčí důchod a její maminka vdovský důchod. Maminka se stará ještě o syna. Plánujete s přítelkyní uzavřít manželství. Ptáte se, zdali by tím maminka přítelkyně přišla o vdovský důchod, přítelkyně o sirotčí a kdo bude uplatňovat slevu na dani — manžel nebo maminka.

Dobrý den,

pokud přítelkyně splňuje status nezaopatřeného dítěte (studuje a je jí méně než 26 let), tak při uzavření manželství o sirotčí důchod nepřijde.
Maminka přítelkyně by mohla pobírat vdovský důchod v případě, že by s dcerou žila ve společné domácnosti. Pokud se ale nadále stará o nezaopatřené dítě (syna), o vdovský důchod nepřijde.

Ohledně uplatnění slevy na dani, tak v takovém případě byste ji uplatňoval Vy, jako manžel. Zde se ale prosím poraďte na finančním úřadě.
Detailní informace ohledně pozůstalostních důchodů obdržíte na okresní správě sociálního zabezpečení podle místa bydliště, kde se po nahlášení rodných čísel, můžete bavit zcela konkrétně.

S pozdravem

Olga Stránská

Dotaz zodpovídá

Mgr. Olga Stránská

Mgr. Olga Stránská

poradenská pracovnice

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz