Přítel zemřel. Měl přání, abych jeho popel pochovala doma. Jeho dcera chce, aby ležel v hrobě rodičů.

Odpověď na dotaz ze dne 28. ledna 2022 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, zemřel mi přítel,měl tři dcery které neměli zájem o něho,Nyní v posledních měsíců byl v kontaktu s jedinou,měl přání abych ho měla doma ,byli jsme s polu 12 let...ne papírově. Zajistila a zaplatila jsem pohřeb a nyní jeho dcera se domáhá aby otec ležel v hrobě rodičů na kterém jsem nikdy nebyla ani on a ani ona neví kde jsou.prosim o pomoc ,pracovali jsme v domě humanity a všichni znali jaké bylo přání přítele.Dekuji za odpověď
Marta
Váš přítel, než zemřel, Vám sdělil přání, aby byl jeho popel pochován doma. Jeho dcera se domáhá toho, aby byly jeho ostatky uloženy v hrobě rodičů. Hledáte radu, jak postupovat.

Dobrý den,

vaši situaci řeší § 114 občanského zákoníku. Ten říká, že člověk má právo rozhodnout o tom, jaký má mít pohřeb. Pokud o tom nezanechá výslovné rozhodnutí, má o jeho pohřbu rozhodnout manžel, jeho děti, sourozenci nebo jiná osoba blízká, a to v tomto pořadí. Pokud tedy přítel zanechal informaci o tom, jak by chtěl být pohřben, mělo by toto jeho přání být respektováno. Pokud takové prohlášení neučinil, jsou to právě dcery, kdo by měl rozhodnout o pohřbení.

Moc bych se přimlouvala za to, abyste se o situaci s dcerami pobavila a zkusily jste najít řešení, které bude co možná nejvíce odrážet přání zemřelého přítele.

S pozdravem

JUDr. Barbora Steinlauf, Ph.D.