Přítel trpí bolestí otevřené nohy, normální léky mu neulevují. Může umřít, kdyby bral morfin?

Odpověď na dotaz ze dne 18. 5. 2020 zobrazit původní dotaz

Dobrý den můžu se zeptat může můj přítel umřít když bude brát morfium má to te vřenou nohu a normální léky nepomáhají mám o necho strach za 6 hodin spolika 10 brufenu můžete mě prosím vás poradit jaké léky mochl ještě použít měl DHC

Nikola Kateřina

Váš přítel má velké bolesti při otevřeném defektu na noze, léky na bolest, které dosud užíval, mu dostatečně nezabírají. Ptáte se, zda neumře při užívání morfinu či jiných opiátů.

Milá Nikolo Kateřino,

užívání opiátů na silnou bolest, na kterou neúčinkují slabší léky, je plně indikované a bezpečné, je ale třeba dodržovat dávkování, které doporučí lékař, který má s předepisováním opiátů zkušenosti. Naopak užívání Brufenu v tak vysokých dávkách, jaké uvádíte, již bezpečné není a může nemocného ohrozit např. zažívacími obtížemi (nevolnosti, zvracení), ale i krvácivými komplikacemi.

Rozhodně tedy doporučuji otázku léčby bolesti řešit s ošetřujícím lékařem, který zná celkový stav pacienta včetně jeho přidružených onemocnění a může určit nejvhodnější léčbu, případně ji upravovat v čase. Pokud ošetřující lékař doporučí zahájit léčbu opiáty, nebála bych se jich.

S pozdravem

MUDr. Kateřina Menčíková

Dotaz zodpovídá

MUDr. Kateřina Menčíková

MUDr. Kateřina Menčíková

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz