Přítel mi byl po smrti maminky nevěrný - mám mu odpustit?

Odpověď na dotaz ze dne 18. října 2014 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, moc Vám děkuji za odpověď a radu. Situace dopadla bohužel špatně. Bývalá žena přítele skutečně v době úmrtí náš vztah ohrozila dost zásadně :(. Přítel se postupně rozmluvil, ale protože jsem chtěla vědět, na čem jsem, tak jsem se ho zeptala, jestli spolu pokračujeme. Včera se jsem se přítele zeptala, jestli se něco mezi nimi stalo. Přiznal se mi, že ano a jestli mu to prominu a odpustím. Vyspali se spolu, což je pro mě naprostý šok a nemůžu tomu uvěřit. Napsal mi, že vůbec neví, jak se to semlelo, že byl krátce po úmrtí maminky úplně nemohoucí a že to iniciovala ona. Ptala jsem se na podrobnosti, ale odpověděl, abych se neptala, že vůbec nemá sílu ani myslet. Cítím další obrovskou ránu a nejde jen o nevěru, ale cítím i obrovskou podporu a zradu, protože mi byl vším, nejlepší přítel, kamarád, vše jsem mu mohla říct. Nedokážu pochopit, proč nejel za mnou, ale byl radši s ní, o to to vnímám hůře a srdce se mi jde rozletět. Měla jsem pocit, že krátce po úmrtí nemá člověk na to mít sex. Prosím, poraďte mi, co dál, jestli mu odpustit anebo ne, případně jak, za jakých podmínek. Je to pro mě obrovská rána, ale nechci ho soudit, protože si nedokážu představit, co prožíval a že byl úplně na dně. Lze něco takového odpustit? Že v době nejtěžších chvil šel a udělal to s jinou, ač věděl, že jsem tu já pro něj? Teď se rozhoduje mezi ní a mnou, co ještě více degraduje moje sebevědomí a osobnost. Cítím se strašně, prosím o radu, jak tohle překonat, nechci ho ztratit, ale nedokážu si vůbec představit se ho dotýkat, milovat se, v hlavě budu mít stále to, co mi řekl a těžko zaženu myšlenky, jak to mezi nimi probíhalo a zda to bylo hezčí atd. Je to 2týdny od úmrtí - mám ještě v této situaci vůbec brát ohledy na něj a jeho smutek anebo zkusit sebrat poslední zbytky sil a odejít definitivně? Chtěla bych znát Váš názor. Tvrdí mi, že se to stalo pouze jednou a že už se to nestane...ale ví, že tomu už nevěřím. Tvrdí mi, že mě miluje, že se mě nechce vzdát, ale že teď neví, co dál a je ze všeho ubolený, hlavně ze smrti maminky. Byla totiž náhlá a byl to šok. Situaci ztížilo to, že nemůžeme být teď delší dobu spolu, jelikož je v zahraničí, takže jsme spolu nemohli být ani fyzicky. Je to strašně složitá situace paní doktorko a já nevím, co mám momentálně udělat. Měla bych po něm požadovat vysvětlení, proč se to stalo a jak se to seběhlo? Nikdy jsem se do takovéto situace nedostala, strašně to bolí, nespím, jen brečím, jak tohle mohl udělat. Dá se vůbec nevěra v průběhu truchlení odpustit? Ptá se mě, jestli mu to prominu. Děkuji za radu.
Mou

Dobrý den,

Vaše prožívání nevěry partnera je bolestné, podobně jako tomu u většiny nevěr bývá. To, zda mu to dokážete odpustit, asi není otázka pro odborníka, ale spíš pro Vás samotnou. Odborník Vám může pomoci najít v sobě odpověď a ať už zkusíte s partnerem pokračovat nebo ne, překonat bolestné období související se ztrátou důvěry ve vztahu a ohrožení hodnot či očekávání, které jste od Vašeho partnerského vztahu měla.

Ptala jste se, zda máte nyní na partnera brát ohled a uvažovat o jeho jednání pod optikou prožívání smrti maminky. Téměř vždycky je dobré brát ohled, ale ohled na oba, tedy na sebe i na něj. Jste teď dva rozbolavělí lidé, kteří o hodně přišli – čímž nesrovnávám události, které každého z vás potkaly, ale to, že prožíváte ztrátu a nevíte jak dál. Doporučovala bych Vám dopřát si čas, zkusit si ujasnit, co Vy sama nyní potřebujete a pak to s respektem předložit partnerovi. Vaše dotazy jsou zaměřené na to, co unese Váš partner. Doporučuji Vám také nejdřív pro sebe zjistit, co unesete Vy a i to vnášet do vaší vzájemné komunikace a vztahu. Nepřipadá mi podstatné, zda je někde pravidlo, že mu máte odpustit, ale to, zda chcete, dokážete a za jakých podmínek odpustit případně můžete. Pokud se Vám podaří zodpovědět si tyto otázky, můžete se ptát přítele, zda o Vaše odpuštění stojí a kolik má sil v době truchlení na pozornost pro váš vztah.

Protože je Váš dotaz více partnerský než o umírání, dovoluji si ve své odpovědi Vás odkázat spíše na pomoc v partnerských záležitostech, abyste mohla dostat tu péči, kterou nyní potřebujete a která bude lépe odpovídat Vašim potřebám.

Zuzana Vondřichová