Přítel měl před 8 lety rakovinu tlustého střeva. Vrátilo se mu to. Jak dlouho může tohle vydržet?

Odpověď na dotaz ze dne 5. 7. 2021 zobrazit původní dotaz

Dobrý večer, můj přítel měl před 8 lety rakovinu tlustého střeva, vrátilo se mu to,má metastázy.Stale chodí do práce, ale poslední dobou hodně spí, je unavený, má problém chodit, má oteklé dlaně.... celkově se moc dobře necítí.... kolikrát na polštáři je i krev.Aby toho nebylo málo, doktoři objevili něco v hlavě.Pořád ho bolí hlava.Nevím,jak dlouho může tohle vydržet.Uz mluví i o tom, že tu dlouho nebude.Dekuji Veronika

Veronika

Váš přítel měl zhoubný nádor střeva, který se vrátil a bere vašemu příteli sílu do života. Trápí vás, jak dlouho to může vydržet.

Vážená Veroniko,

nemohu bohužel napsat nic konkrétního, protože jsem neměla možnost přítele vyšetřit a také mi chybí řada podrobností — věk, další případné nemoci, průběh léčby původního nádoru a rozsah a léčbu současného postižení. Nejsem si také zcela jistá, na co se ptáte — zda na časovou prognózu nebo spíše na možnost léčby průvodních příznaků (únava, slabost, krvácení, bolesti apod.) nebo možná na vše dohromady.
Je důležité, vědět, co vás společně čeká, co se může stát a co je naopak třeba nepravděpodobné, jedině tak se lze trochu připravit. Buď můžete vše, co vás trápí, probrat s ošetřujícím týmem vašeho přítele nebo se můžete obrátit na ambulanci paliativní medicíny (paliativní podpůrný nemocniční tým), případně na domácí nebo lůžkový hospic, který takovou ambulanci provozuje. Profesionálové, kteří zde pracují, dokáží citlivě probrat potřeby nemocného a jeho nejbližších, a společně tak sestavit realistický plán péče. Mohou také konzultovat s ošetřujícím onkologem a vyjednat ošetření krvácení nebo dojednat transfuzi, je-ti to potřeba, zajistí předpis speciálních léků, nabídnou doplňkové služby a podobně.

Pravdou je, že nemocní sami často cítí, jak jim ubývají síly a dokáží intuitivně odhadnout, že už to lepší nebude a že se jejich čas krátí. Je důležité, dát jim k takovému povídání prostor — i když to pochopitelně vůbec není jednoduché. Je to příležitost zjistit, co by si nemocný přál, co je pro něj důležité a co třeba naopak ne. Dovolím si hrubý odhad (mám z vašeho dotazu dojem, že je to, co byste možná ráda věděla), ale upozorňuji, že jde o velmi hrubý odhad a mýlit se mohu na obě strany — pacient s pokročilým nádorem, který nelze již léči, je více a více unavený, méně jí, hubne má před sebou většinou řádově měsíce života. I proto si myslím, že by bylo dobré začít přemýšlet na tím, co je možné udělat, pokud by se stav přítele ještě zhoršil. Chtěl by do nemocnice? Bude potřebovat léky na bolesti? Kdo mu předepíše ošetřování krvácejícího místa atd. atd.

Přeji vám hodně sil.
S pozdravem

MUDr. Irena Závadová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Irena Závadová

MUDr. Irena Závadová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz