Přítel má rakovinu recta, nefungují mu ledviny a má potíže s dýcháním. Jak mu pomoci, aby se nedusil?

Odpověď na dotaz ze dne 6. 10. 2016 zobrazit původní dotaz

Dobrý den staram se o svého přítele v posledním stadiu rakoviny jde o pacienta s karcinomem recta prorustajici do močového měchýře a obou ureteru již je i nález metastázy v tlustém střevě, přestali mu fungovat ledviny (vozí ho na dyalyzi) nebyl u něj udělán žádný operativní výkon (vše odmítnul),byl mu zaveden HD katetr již po druhé, vůbec nejí, velmi málo pije,dusí se, při aplikaci kyslíku při nedávné hospitalizaci měl také problémy s dýcháním, nyní ho mám doma a stále cítí těžký tlak na prsou,má pocit že se udusí, dýchá se stále otevřenou pusou,slyším sipani, vrzoty,piskoty velmi ho to vysiluje,prosím můžete mi poradit kde sehnat kyslikovou bombu na dýchání? Na bolesti mu lepim morfinove naplasti,proti zvracení bere Omeprazol a na kašel Mucosolvan,je silně zahleneny. Bydlim v Děčíně, to mu opravdu už nelze pomoci aby se nedusil?Neměl takové ošklivé projevy s dýcháním? Do LDN ho nedam chci ho mít u sebe až do konce!Děkuji za radu

jitka Stajncova

Dobrý den,

váš přítel má pokročilé nádorové onemocnění tlustého střeva, málo jí, je dialyzován a má problémy s dýcháním.

Rozhodně vám doporučuji obrátit se na ambulanci paliativní medicíny, případně mobilní hospic — vzhledem k lokalitě do Masarykovy nemocnice a požádat je o konzultaci či přijetí do péče.

U nemocných jako je váš přítel se dušnost obvykle řeší podáváním opioidů — tedy morphinu, které dušnosti velmi dobře uleví. Podávají se také léky, které snižují úzkost — to vše ale na základě ordinace lékaře, nejlépe tedy s pomocí právě hospicové služby. Kyslík většinou úlevu nepřináší a Mucosolvan někdy může paradoxně kašel zhoršovat. Další by měl zhodnotit lékař specialista na paliativní medicínu.

S pomocí mobilního hospice určitě můžete péči zvládnout doma.

Je moc dobře, že ve vás má váš přítel takovou oporu. Přeji vám hodně sil.

S úctou

MUDr. Irena Závadová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Irena Závadová

MUDr. Irena Závadová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz