Přítel má rakovinu plic ve IV. stadiu s metastázemi. Trpí bolestmi i přes morfinové kapky. Lze mírnit bolesti i jinak?

Odpověď na dotaz ze dne 4. 10. 2023 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, přítel má 2 měsíce diagnostikovánu rakovinu plic IV.st. s metastázemi do kostí, uzlin, nadledvin. Začalo to bolestí ramene, před měsícem ruka ochabla, cit v ní má, ale nehýbe s ní. Akutní operace krčních obratlů, hrozilo ochrnutí, nerv byl utlačován v páteřním kanálu. Nic se po operaci nezměnilo. Bolesti jsou úporné, přítel bere silné léky proti bolestem, včetně Morfinu kapek. Teď je v nemocnici, dostává antibiotika a Morfin v injekcích, stále má velké bolesti. Chemoterapie odložena díky operaci páteře. Nyní se přidal zápal plic, zase chemoterapie odložena. Přítel trpí neskutečnými bolestmi, nejí, hubne, nemá zájem o nic. Lze ještě nějak zmírnit bolesti, aby tolik netrpěl? Jeho zdravotní stav jde rapidně dolů, týden od týdne je to horší. Prognóza je pár měsíců, tak si myslím, že chemoterapie už nemá smysl.
Moc děkuji

Kateřina

Ptáte se, zda je možné ulevit od těžkých bolestí Vašemu příteli, který má nedávno zjištěnou rakovinu plic s metastázami mimo jiné do kostí. Ty jsou pro něj největším zdrojem bolestí, protože poškozené obratle mu utlačují míchu či nervy z ní odstupující. Měl naplánovanou chemoterapii, ale ta se odkládá pro nově se rozvíjející komplikace – potřeba operace páteře, nyní zápal plic. Přítel je stále v nemocnici a velmi rychle slábne, nedokáže jíst a ztrácí zájem o cokoliv. Pro Vás je podstatné, aby netrpěl bolestí. Máte pochybnosti o tom, zda mu může v této situaci chemoterapie něco přinést.

Dobrý den,

Vaše otázky a pochybnosti ohledně přínosu chemoterapie jsou naprosto na místě. V léčbě bolesti máme různé možnosti, ale typ bolesti, kterou má Váš přítel, je bohužel velmi těžko ovlivnitelná. Říkáme ji neuropatická bolest, je způsobená poškozením nervů. Pokud není možné příčinu poškození odstranit, tak bolest v podstatě nedokážeme zcela odstranit. Je možné se pokusit ji zmírnit, aby byla snesitelná alespoň v klidovém režimu. Jaké konkrétní léky použít by měl zhodnotit a rozhodnout jeho ošetřující lékař. Nemohu takto na dálku radit. Nevím, co vše už Váš přítel dostává, ani jaké jsou možnosti pracoviště, kde je Váš přítel hospitalizován.

Ohledně chemoterapie je velmi pravděpodobné, že váš pocit je správný. Pokud Váš přítel rychle hubne a slábne a není schopen žádných aktivit, tak chemoterapie nejspíš u něj již nebude indikovaná, protože ta sama o sobě také dost vyčerpává. Její záměr by byl pouze paliativní, tedy s cílem zpomalit postup nemoci tak, aby byl nemocný co nejdéle schopen aktivního života. Ale pokud je již nyní natolik slabý, jak popisujete, tak by mu chemoterapie nejspíš jen ublížila. Je však zapotřebí se na to zeptat jeho ošetřujícího lékaře, protože jen on zná důležité informace, které jsou pro rozhodnutí o indikaci chemoterapie zásadní. Pokud to bude tak, že onkologická léčba nebude možná, bude Váš přítel a Vy s ním rozhodně profitovat z hospicové péče, kde jsou odborníci na léčbu bolesti a zároveň celý multiprofesní tým, který vám oběma může poskytnout všechny formy podpory. Existují hospice lůžkové i domácí, které Vám můžou být oporou v péči v domácím prostředí, pokud na to máte podmínky.

Mrzí mě, že pro Vás nemám konkrétnější instrukce k léčbě bolesti, to je skutečně na lékařích, kteří se o Vašeho přítele starají.

Přeji Vám hodně sil a Vašemu příteli co největší úlevu.

Katarína Vlčková

Dotaz zodpovídá

prim. MUDr. Katarína Vlčková

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz