Přítel má nádor na plicích, metastázy na mozku, lékaři mu dávají rok času. Je šance na vyléčení?

Odpověď na dotaz ze dne 8. 1. 2021 zobrazit původní dotaz

Příteli byl zjištěn nádor na plicich bohužel přišli metaztaze na mozku samotná léčba ještě nezačala jen zatím vím že mozek bude v dohlédne době ozaren gama nožem. Je tu šance na vyléčení ? Lékaři to vidí nejdéle rok .Priteli je 59 let. Nádor mu byl zjištěn v listopadu 2020 proč se nezačíná léčba okamžitě nebo aspoň dřív ? Děkuji

Agata

Ptáte se, zda je možné vyléčení Vašeho přítele s rakovinou plic, která metastázovala do mozku. Čeká ho ozáření mozkových metastáz a Vás trápí, že se s léčbou nezačalo dřív, hned po zjištění diagnózy.

Dobrý den, paní Agáto,

proč ozáření mozku gama nožem neproběhlo hned v listopadu, Vám bohužel nedokážu vysvětlit. Důvody můžou být různé, včetně zcela jednoduchých, že dříve nebyl termín a ošetřující lékař usoudil, že doba do termínu ozáření nebude hrát v dalším průběhu roli. Ale na konkrétní důvod se musíte ptát lékaře, který o léčbě rozhoduje.

Co se týká dalších možností léčby nádoru plic, to závisí na přesném typu nádoru. V situaci, kdy jsou metastázy v mozku, nebo v jiných orgánech mimo hrudník, již bohužel není možno rakovinu plic vyléčit. V takové chvíli se musí způsob léčby velmi pečlivě zvažovat, protože cílem léčby je zpomalení nemoci, aby nádor nezpůsobil svým rychlým růstem další komplikace. Snažíme se touto léčbou, kterou nazýváme paliativní, zajistit nemocnému co nejvyšší kvalitu života. Proto taková léčba nesmí sama o sobě zhoršit komfort nemocného, tedy nesmí vyvolat závažné nežádoucí účinky a nesmí nemocného ještě více oslabit. Je možné ji podat jen v situaci, kdy pacient není nemocí příliš oslabený. Pokud rakovina na paliativní léčbě dále postupuje, musí se léčba ukončit. Co konkrétně hraje roli v rozhodování o léčbě u Vašeho přítele, nedokážu posoudit. Bohužel z toho, co píšete, je zřejmé, že vyléčení není možné. Mrzí mě, že pro Vás nemám příznivější informace.

Přeji Vám oběma mnoho sil do dalších dnů a co nejvíce společného času.

S úctou

MUDr. Katarína Vlčková

Dotaz zodpovídá

prim. MUDr. Katarína Vlčková

prim. MUDr. Katarína Vlčková

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz