Přítel má AL a mnohočetný myelom s prognózou 3 měsíce. Nevím, jestli péči doma sama zvládnu. Jaký bude další průběh onemocnění?

Odpověď na dotaz ze dne 21. 2. 2006 zobrazit původní dotaz

Můj přítel Willi má AL-ledviny a mnohočetný myalom - zasaženo: krev, zažívací trakt, střeva, kosti, srdce, oči a lebka. Bylo nám řečeno že má maximálně 3 měsíce života. Mám ho v domácí péči. jelikož špatně fungují ledviny má velké otoky nohou, rukou částečně celého těla, lehké bolesti při chůzi. Ráda bych věděla průběh onemocnění, protože nevím co mě čeká a jestli to zvládnu sama. Děkuji. K.K.

Willi

Milá Karin,

velice si vážím Vaší odvahy k doprovázení přítele na této těžké cestě. O to více, že pro Vás, blízkou přítelkyni pacienta, může být tato společná cesta velmi bolestná a o to těžší. Je ale správné, že se ptáte po cestě, kterou budete procházet, je správné snažit se být připraven.

Mnohočetný myelom a postižení tak rozsáhlé, jak popisujete, znamená prakticky kompletní ovládnutí organismu nádorem. Ten působí nejen místně svými buňkami, ale i hormonálně, a bohužel ovlivňuje činnost nyní již všech orgánů.

Je možné, že Váš přítel bude odcházet postupně a klidně, ale bude dobré, když bude pod kontrolou zdravotníků, kteří Vám na této těžké cestě v domácím prostředí pomohou. Zkuste kontaktovat prosím svého — přítelova — lékaře a zeptejte se na tuto možnost.

Je také ale možná cesta s komplikacemi a to i náhlými, například mozkovou příhodou, selháním ledvin či srdce apod. To by znamenalo, že poslední fáze života Vašeho přítele může být poměrně krátká a pro Vás i šokující — pokud o této možnosti nebudete obeznámena. I zde by měla být silná role Vašeho lékaře.

V každém případě má Váš přítel nicméně štěstí i v takové těžké etapě života. Má Vás. A věřte mi, že být sám je nejtěžší nejen za života, ale i v případě, kdy život končí. Přeji Vám oběma, abyste našli i kolem sebe lidi, kteří Vás podpoří, včetně profesionálů. Například v Praze to mohou být kolegové z Domácího hospice Cesta domů.

Vaše úsilí je více než správné a děkuji Vám za ně.

S úctou

Ladislav Kabelka

Dotaz zodpovídá

MUDr. Ladislav Kabelka, PhD.

lékař

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz