Přítel je nezaměstnaný a dlouhodobě nemocný. Může se registrovat na úřadu práce, když jeho matka podniká?

Odpověď na dotaz ze dne 16. května 2019 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, mám přítele který je dlouhodobě nemocný a nezaměstnaný a ani není vedený na úřadu práce. Jeho matka podniká a říká že kvůli tomu nemá nárok na podporu. Jaká je šance že by se mohl registrovat na úřadu práce i před podnikání rodiče se kterým se nestyka?
Eny
Ptáte se na možnost Vašeho přítele registrovat se na úřadu práce a získat podporu v nezaměstnanosti. Váš přítel má obavu, že se nemůže registrovat, protože jeho matka podniká.

Vážená paní Eny,

dle informací, které jsou nám dostupné, by nemělo nároku na podporu v nezaměstnanosti bránit, že matka Vašeho přítele podniká. Je však pravda, že existují jiné okolnosti, které mohou bránit nároku.
Doporučuji, abyste se obrátili na nejbližší pobočku úřadu práce (dále ÚP), kde může Váš přítel podat žádost o zařazení do evidence uchazečů o zaměstnání a žádost o podporu v nezaměstnanosti. Více informací můžete také získat v Call centru ÚP. Pokud by Váš přítel neměl nárok na podporu v nezaměstnanosti, tak se na ÚP může informovat i o jiných formách státní podpory, případně pomoci v hmotné nouzi.

S přáním zdárného vyřízení

Sára Balabánová