Přišlo mi rozhodnutí o odejmutí sirotčího důchodu (a matce vdovského) kvůli plánovanému ukončení studia. To nakonec o rok prodlužuji. Jak dlouho trvá obnova důchodu?

Odpověď na dotaz ze dne 15. září 2015 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, v létě mně i matce přišlo rozhodnutí o odejmutí sirotčího a vdovského důchodu k 6.9.2015 kvůli plánovanému ukončení studia VŠ. Jelikož studium prodlužuji o rok, dodaly jsme potvrzení o studiu a pracovník OSSZ nám vyhotovil žádost o obnovení. Vše proběhlo po konzultaci s pracovnicí v červenci. Bohužel jsme dokumenty dodaly až 7.9, protože studijní oddělení vydává potvrzení až v září. Chtěla bych se zeptat, jak dlouho v praxi taková obnova důchodu trvá? Děkuji.
Kristýna
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!
Píšete, že Vám kvůli plánovanému ukončení studia odebrali sirotčí a matce vdovský důchod. Jelikož si studium prodlužujete, dodala jste na Českou správu sociálního zabezpečení nové potvrzení o studiu a čekáte na rozhodnutí o znovuobnovení nároku na sirotčí a vdovský důchod. Ptáte se, jak dlouho obyčejně vyřízení této žádosti trvá.

Dobrý den, Kristýno,

lhůta pro vyřízení žádosti na znovuobnovení sirotčího nebo vdovského důchodu není nijak oficiálně určena a zveřejněna. Ze zákona je však lhůta pro přiznání dávky důchodového pojištění 90 dnů ode dne zahájení řízení. Proto bych počítala s tímto časovým rozmezím.

Pro přesnější informace týkající se konkrétně Vašeho případu bych se obrátila na Call centrum ČSSZ, kde by Vám měli na tento dotaz odpovědět přesněji, případně Vám předat informace, v jaké fázi se Vaše žádost nachází.

S přáním pěkných dní

Anežka Moravcová