Přijdu o sirotčí důchod při změně z prezenčního na kombinované studium, i když nebudu pracovat?

Odpověď na dotaz ze dne 18. června 2020 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, pokud bych z prezenčního studia na vysoké škole přešla na kombinované studium a nenechala se zaměstnat. Zda-li bych o důchod přišla? Děkuji S pozdravem Horáčková Petra
Petra Horáčková
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!
Ráda byste přešla z prezenčního studia na vysoké škole na formu kombinovaného studia bez toho, abyste se nechala zaměstnat. Ptáte se, jestli za takových podmínek přijdete o sirotčí důchod.

Dobrý den,

pokud je Vám méně než 26 let a máte status nezaopatřeného dítěte (tedy studujete a připravujete se na budoucí povolání), máte nárok na sirotčí důchod. U dálkového studia se pracovat dá, ale v omezeném rozsahu. Rozsah práce nesmí být takový, abyste byla účastna na sociálním pojištění. Týká se to pracovní činnosti na DPP (dohoda o provedení práce), u které je možné pracovat v rozsahu maximálně do 300 hodin za rok s výdělkem do maximálně 10 000,-/měsíc. Pokud byste pracovala na HPP (hlavní pracovní poměr) nebo DPČ (dohodu o pracovní činnosti), byla byste účastna na sociálním pojištění, které nelze u dálkového studia sloučit s pobíráním sirotčího důchodu.

Bližší informace o sirotčím důchodu naleznete na stránkách České správy sociální zabezpečení. Pro zcela konkrétní informace můžete zavolat do Call centra ČSSZ.

S přáním všeho dobrého

Olga Stránská