Prezenčně studuji a zároveň pobírám sirotčí důchod. Mohla bych v rámci brigády uzavřít DPČ nebo pouze DPP?
Shrnutí dotazu
Studujete prezenční formou a zároveň pobíráte sirotčí důchod. Ptáte se, jestli můžete v rámci brigády uzavřít DPČ nebo DPP.
Odpověď na dotaz
Dobrý den,
dle zákona o důchodovém pojištění, si můžete přivydělávat jakoukoliv formou nebo i podnikat a mít neomezený výdělek. Je to dáno tím, že studujete denní formou.
Omezení se týká studentů, kteří studují formou dálkového, distančního, večerního a kombinovaného studia. Ti mohou pobírat sirotčí důchod a zároveň vykonávat pouze takovou pracovní činnost, která nezakládá povinnost účasti na důchodovém pojištění (z výdělku se neodvádí pojistné na důchodové pojištění, na nemocenské pojištění, případně na státní politiku zaměstnanosti). Nárok na sirotčí důchod budete mít po dobu studia maximálně do 26 let věku.
Pro další informace můžete zavolat případně do call centra České správy sociálního zabezpečení.
S pozdravem
Irena Buchtová