Přeruším studium. Jak postupovat, aby za mě bylo placeno pojištění a abych nepřišla o sirotčí důchod a rodičovský příspěvek?

Odpověď na dotaz ze dne 31. ledna 2018 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, jsem matka ročního dítěte, která pobírá sirotčí důchod a rodičovský příspěvek. Jsem bohužel nucena přerušit dosavadní studium kvůli zdravotním komplikacím syna. Ráda bych se ke studiu opět vrátila dovolí-li to situace začátkem října tohoto roku. Ráda bych se zeptala jak mohu postupovat v mé situaci ? Je možné se evidovat na úřadu práce aby za mně bylo placeno sociální a zdravotní pojištění a zároveň mi nebyl odebrán sirotčí důchod a rodičovský příspěvek ? Děkuji za radu
Jana
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!
Píšete, že studujete a pečujete o malého syna a studium plánujete přerušit. Zajímá Vás, zda je vhodné přihlásit se na úřad práce, abyste mohla nadále pobírat sirotčí důchod a rodičovský příspěvek.

Dobrý den, Jano,

důležité je, že při ukončení studia jste povinna tuto skutečnost ohlásit do 8 dnů ČSSZ a výplata sirotčího důchodu Vám bude pozastavena. Předpokládám, že jste zletilá; v tom případě není registrace na úřadu práce důvodem pro zachování sirotčího důchodu. Pokud ale budete ve studiu někdy v budoucnu pokračovat a nebude Vám ještě 26 let, můžete opět o sirotčí důchod zažádat.

Co se týče rodičovského příspěvku, jeho výplata není vázána na studium ani na registraci na ÚP. Pokud byste měla k rodičovskému příspěvku další otázky, můžete se obrátit na webovou nebo telefonickou poradnu Aperia.

Přeji synovi hodně zdraví!

Barbora Váchová