Přemýšlím o péči o otce. Musím při ní platit zdravotní a sociální pojištění? Započítává se doba péče do důchodu?

Odpověď na dotaz ze dne 4. 11. 2022 zobrazit původní dotaz

Dobrý večer, mám dotaz pokud bych se staral o otce, musím si platit soc. nebo zdravotní pojištění a nebo jinak.. být na pracáku a bude se mě to započítávat do důchodu? Do důchodu mám jít za 4 roky
Musím si platit sociální?

Milan Chocholouš
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Zvažujete péči o otce. Máte jít za 4 roky do důchodu. Ptáte se, jestli byste si v případě péče o otce a současné registrace na úřadu práce musel hradit zdravotní a sociální pojištění a zdali se Vám doba péče započítává do důchodu.

Dobrý den,

zvažujete péči o otce při současné registraci na Úřadu práce. Kladete si otázky, jak to zvládnout z finančního hlediska. Přemýšlíte nad tím, jak by bylo hrazeno zdravotní a sociální pojištění a jak by péče ovlivnila Váš budoucí důchod. To všechno jsou důležité otázky při rozhodování.

Pokud otec pobírá příspěvek na péči ve 2. a vyšším stupni závislosti a Vy budete uveden jako pečující osoba (ve formuláři Oznámení o poskytovateli pomoci), tak můžete být na Úřadě práce veden jako osoba pečující. To znamená, že zdravotní a sociální pojištění za Vás hradí stát a dobu péče si zpětně můžete započítat jako náhradní dobu pro účely důchodového pojištění. Pro uznání náhradní doby Vám na požádání Okresní správa sociálního zabezpečení vystaví rozhodnutí o době péče.

Pokud otec příspěvek na péči vyřízený nemá, doporučuji zvážit podání žádosti. Status pečující osoby na Úřadě práce je možný jen v návaznosti na příspěvek na péči.

Pokud přemýšlíte nad tím, jestli a jak by Vám doba péče ovlivnila výpočet výše starobního důchodu, tak obecně platí, že se tato doba vyloučí. Vaše předchozí výdělky se tím pádem v rámci výpočtu důchodu nesnižují, ale ani nezvyšují. Více informací si můžete přečíst na webu ČSSZ.

Pro informace o příspěvku na péči je možné obrátit se na pobočku Úřadu práce. Pro konkrétnější informace o Vašem budoucím nároku na starobní důchod se můžete obrátit na pobočku Okresní správy sociálního zabezpečení.

S pozdravem za poradnu

Monika Vaníčková

Dotaz zodpovídá

Mgr. Monika Vaníčková

Mgr. Monika Vaníčková

poradenská pracovnice, poradce pro pozůstalé

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz