Před týdnem mi lékaři zjistili tumor pankreatu s infiltrací do okolních orgánů. Jak dlouhý život mě z Vašeho hlediska čeká?

Odpověď na dotaz ze dne 31. 5. 2021 zobrazit původní dotaz

Zdravím.
Před týdnem zjištěn generalizovaný TU pankreatu s patol. ložiskem v těle 24mm s infiltrací okolního tuku až k slezinným cévám , žaludku a s drobnou infiltraci jejuna.
Na játrech je několik velmi dikrétních sytících se ložisek - meta. Skelet - četná skleortická ložiska ve skeletu ( hlavně obratlová těla a pánev ) do 12mm - meta.
Otázka : jak dlouhý , z Vašého hlediska , mě život ještě čeká - rok , dva , tři ?
Děkuji za upřímnou odpověď.
S pozdravem
Viktor

Viktor

Lékaři Vám zjistili nádor slinivky břišní s generalizací do jater a do kostí, ptáte se na časovou prognózu.

Milý Viktore,

předem bych chtěla vyjádřit, že je mi moc líto, co Vás potkalo. Sotva si umím představit, co teď prožíváte, a říkám si, že je hodně statečné se tahle přímočaře ptát. Ale chápu, že informace, kolik času máte před sebou, může být ve Vaší situaci hodně důležitá.

Bohužel prognóza tohoto typu rakoviny je velmi nepříznivá, většina nemocných se nedožije více než 1 roku od diagnózy. To je samozřejmě jen údaj ze statistik, individuální průběh u konkrétního nemocného se může jistě lišit, občas se s těmito výjimkami setkáváme. Ale určitě je dobré, věci, které byste si ještě přál zařídit a podniknout a které jsou pro Vás důležité, moc neodkládat, protože v průběhu nemoci mohou samozřejmě ubývat síly.

Na závěr bych Vás ubezpečit, že i když prognóza této choroby opravdu dobrá není, existují účinné léky na bolest i na další symptomy, které by se v průběhu nemoci mohly vyskytnout a je určitě dobré této možnosti využít, tak aby Vás příznaky nemoci obtěžovali co nejméně.

Moje odpověď je hodně obecná, bližší informace i eventuální odhad časové prognózy by Vám asi uměl dát ošetřující lékař, který zná Váš aktuální stav a se kterým se budete domlouvat na dalším postupu. Takže bych Vás chtěla povzbudit, abyste neváhal mu položit otázky, které se Vám honí hlavou.

Myslím na Vás a přeji, ať tuto náročnou situaci zvládnete co nejlépe.

S úctou
MUDr. Kateřina Menčíková

Dotaz zodpovídá

MUDr. Kateřina Menčíková

MUDr. Kateřina Menčíková

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz