Před třemi lety mamince našli tumor plíce, léčbu odmítla, má bouli na hrudi, hubne, slábne. Co čekat?

Odpověď na dotaz ze dne 19. června 2019 zobrazit původní dotaz
Dobrý den,moji mamince před 3 lety objevili maligní tumor na levém hrotu plíce, při před.operacnim vyšetřením.Jelikoz tatínek již zemřel,odmítla léčbu.takze jsou to 3 roky co nebyla vyšetřena.Letos v únoru ji začali otékat nohy,lékař zjistil zánět moč.mechyre nasadil antibiotika.Nyni začala strašně hubnout,stěžuje si na bolesti celého těla,nechutenství,spavá,a na hrudi ji roste tvrdá boule tak 3 cm na 2 cm a spíše se rozšiřuje.muze to být ten nádor? Na žebrech?a jak rychle nám bude hubnout?poslední 3 měsíce tedy shodila hodně,zvážit se nechce,abychom se prý nestresovali.jak dlouho její život bude trvat?ona je hodně statečná,snaží se nás tím nezatěžoval,ale ráda bych jí pomohla,ale nevím jak a co mám dělat.jeste ke všemu nemá sílu a v nohách nemá cit.muze to být k tomu?v noci se budí stále na záchod a to bere léky na zadržování moči a stejně chodí a málo pije.dekuji moc za odpověď,moc mi to pomůže.a ještě upozorňuji že nádor našli na ct jiné vyšetření nebylo.vubec nevím co nás čeká,co s ní budeme dělat.nema sílu cokoli řešit.dekuji nashledanou
Lucie

Vážená Lucie,

jste ve velmi složité situaci – vaše maminka má tři roky zjištěno nádorové onemocnění plic, ale odmítla protinádorovou léčbu. Dosud se jí dařilo celkem dobře, ale poslední týdny se objevily otoky nohou, bolesti, bulka na hrudníku, začala hubnout a je hodně spavá. Máte o maminku starost a ptáte se, co se to děje a jak jí pomoci.

Otoky, nechutenství, slábnutí a zvýšená spavost atd. jsou všechno projevy pokročilého nádorového onemocnění, i když pochopitelně může jít o zcela jinou nemoc. Maminku jsem neměla možnost vyšetřit a tak je pro mě obtížné se vyjádřit blíže. Jistě by si zasloužila léčbu bolestí a pomoc i s dalšími příznaky a starostmi.
Nejjednodušší by bylo, obrátit se o pomoc na hospic – ať lůžkový nebo domácí. Zdravotníci i další profesionálové zde pracující by nejlépe pomohli nastavit plán další péče, ošetřování bulky na hrudníku (je velmi pravděpodobné, že jde o šíření nádoru), léčbu bolestí a nabídli by podporu a pomoc také s mnoha dalšími věcmi, které takové onemocnění může přinášet. Stejně tak by mamince mohli pomoci v ambulanci paliativní a podpůrné léčby, pokud taková ve vaší nejbližší nemocnici funguje. Rovněž maminčin praktický lékař by mohl mamince pomoci. Může ji navštívit doma (pokud by nebyla schopna dojít do ambulance), provést základní vyšetření a rozvahu nad příčinou zhoršování jejího zdravotního stavu, předepsat potřebné léky a případně i další služby.

Musí být velmi těžké dívat se na maminčiny potíže a zároveň nemít možnost jí ulevit. Respektovat takovéto rozhodnutí určitě nejí jednoduché. Nabídnout nemocnému pochopení pro jeho rozhodnutí, snažit se pochopit, co k němu vedlo může také pomoci ulevit v takto těžké situaci. Věřím, že vaše starost a péče je pro maminku moc důležitá.

S pozdravem

MUDr. Irena Závadová