Před pěti měsíci si vzal můj přítel život, trpěl bipolární poruchou. Lze se spojit s někým s takovou zkušeností?

Odpověď na dotaz ze dne 7. března 2020 zobrazit původní dotaz
Dobrý den. Příští týden tomu bude 5 měsíců, co jsem přišla o svého přítele (snoubence). Rozdělila nás jeho nemoc. Trpěl bipolární poruchou, která v konečné fázi mu řekla, aby si vzal život. Tyto řádky se mi tak špatně píšou, natož abych situaci byla schopna více přiblížit, bylo to už tak velmi těžké období, které tomu předcházelo. Můj dotaz zní - neznáte někoho, kdo by si procházel podobnými věcmi, resp. prošel... Jde mi především právě o to, zda-li někdo žil s člověk s touto nemocí a bohužel o svého partnera takto přišel....cítím, že by mi asi pomohlo si promluvit s někým, kdo si prošel něčím podobným. Za odpověď předem děkuji.
Michaela

Dobrý den, Michaelo,

asi bych Vám doporučil návštěvu nejbližší dostupné psychologické poradny, tam bych začal. Jednak byste pro sebe mohla najít psychologickou podporu a doprovod ve Vaší nelehké situaci a současně také konkrétní informace o případných svépomocných skupinách. V té souvislosti Vám také dávám tip na Fokus, který má řadu místních poboček. Fokus je zaměřený jak na práci s lidmi s duševním onemocněním, tak i na jejich blízké a rodinné příslušníky. Také se mi zalíbily stránky Centra pro rozvoj péče o duševní zdraví, třeba i tam naleznete pro sebe důležité kontakty.

Možná hned nenajdete skupinu lidí, kteří si prošli tím samým co Vy, ale už obyčejný rozhovor s odborníkem, který má zkušenosti v této problematice, by Vám mohl prospět, ulehčit ve Vaší situaci a mohl by Vám také pomáhat s nacházením odpovědí na otázky, kterých jistě máte víc než dost. Přeji Vám, abyste co nejdříve nalezla to, co pro sebe potřebujete.

Jiří Černý