Přál bych si po smrti nechat vytetovat text. S kým bych mohl své přání řešit?

Odpověď na dotaz ze dne 3. srpna 2022 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, Je mi 43 let, a téměř celý život se věnuji východním naukám, včetně učením o smrti. Nejsem úplně opuštěný, protože žiji ve vztahu, přesto mám zdravotní problémy. Můj dotaz se týká mého největšího a posledního přání, které je možná trochu neobvyklé. Po mé smrti bych si přál nechat vytetovat text. Bylo by to v kontextu mého duchovního vzdělávání, případně víry. Nevíte koho bych mohl kontaktovat, nebo s kým bych to mohl bez problémů řešit? Přítelkyně to tak nějak chápe, ale rodiče atd.. by tomu asi moc nerozuměli. Předem děkuji za radu S pozdravem Petr
Petr
Rád byste si posmrtně nechal vytetovat text z důvodu Vaší víry. Vaše přítelkyně má pro toto přání pochopení, ale soudíte, že rodiče by s tím měli problém. Ptáte se, na koho se s tímto Vaším trochu neobvyklým přáním máte obrátit.

Milý Petře,

pokud máte na mysli praktické provedení Vašeho přání bylo by dobré uvést ho písemně do závěti a seznámit s přáním nebo alespoň s existencí závěti své blízké, kteří budou pravděpodobně sjednávat pohřeb. V občanském zákoníku 89/2012 Sb. paragraf 114, je uvedeno, že má být brán ohled na Vaše přání ohledně vlastního pohřbu. Záleží ale také na konkrétní pohřební službě, zda realizaci Vašeho přání umožní (např. z provozních důvodů). Je možné také abyste osobně pohřební službu oslovil a zajištění tohoto přání si předem dojednal (a nebo i zaplatil). Pro jeho uskutečnění bude důležité najít tatéra, který by nápis vytetoval. Budete si jej muset zajistit sám, pohřební služba Vám s tím pomoci nemůže. Je možné, že nalezení tatéra nebude jednoduché.

Pokud myslíte na to, jak o Vašem přemýšlení o smrti mluvit s blízkými, doporučuji poradit se s psychologem nebo zavolat (či přijít) do Poradny Cesty domů, kde o tématech spojených se smrtí mluvíme často.

Dostupné jsou také služby průvodců pro umírající, kteří také mohou poskytnout podporu a prostor pro hovor o posmrtném přání.

S pozdravem

Ester Miffková