Praktická i finanční pomoc s péčí o otce

Odpověď na dotaz ze dne 24. 7. 2014 zobrazit původní dotaz

Dobry den tatinek ma tumor plic uz jen lezi a potrebuji 24h peci nechce jist a nemuze spat maminka se tak starala ze skoncila take v nemocnici nakonec podstoupila operaci tak a ja se staram dovolenou jsem vycerpal a zamestnavatel a ma rodina uz me maji dost mam rocniho syna a tak se nemuzu roztrhnout a tak resim nejaky hospic nebo proste ustav kde bude pece a druhy dotaz je nejaka co hradi pojistovna? Dekuji za info

jan
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Píšete, že pečujete o tatínka s tumorem plic. Tatínek je pouze ležící a vyžaduje péči 24 hodin denně 7 dní v týdnu. Situace je složitá, maminka, která o něj pečovala, je nyní sama nemocná, Vy máte rodinu a ročního syna – potřebujete být s nimi a současně vydělávat. Sháníte hospic nebo jiný typ lůžkového zařízení pro něj vhodný. Současně se ptáte, zda existuje takové zařízení, které hradí pojišťovna.

Dobrý den, pane Jene,

ocitl jste se v těžké situaci. Máte pravdu, roztrhnout se nemůžete a je dobře, že hledáte schůdnou variantu, aby bylo o tatínka dobře postaráno. Doufám, že Vám podaří najít řešení.

Nepíšete, kde tatínek resp. Vy žijete, kde o tatínka pečujete. V České republice existuje síť lůžkových hospiců.

U lůžkových hospiců to zpravidla bývá tak, že zdravotnické úkony u pacienta jsou hrazeny pojišťovnou. Další část péče tvoří péče ošetřovatelská a sociální – to je část, kterou si hradí nemocný sám, resp. jeho rodina či blízcí. Částečně lze tuto péči hradit prostřednictvím tzv. příspěvku na péči , běžně se hradí také z důchodu nemocného, pokud tento důchod pobírá. Co se týče důchodu, lůžkový hospic k úhradě svých služeb žádá většinou určité předem stanovené procento z celkové výše důchodu nemocného (například 85%). Většina hospiců má výši platby přehledně a jasně vysvětlenou na svých webových stránkách.

Další možností, méně rozšířenou, jsou lůžka hospicového typu a rodinné pokoje.

Ty zpravidla fungují v rámci lůžkových oddělení pro dlouhodobě nemocné při nemocnicích - tudíž nemocný na specializovaném lůžku platí podle toho, jaké poplatky má nemocnice zavedené, například 100 Kč/denně za nadstandard apod.

Věřím, že najdete pro tatínka místo, se kterým budete spokojeni.

Přeji Vám hodně sil.

S pozdravem

Juliána Bindásová

Dotaz zodpovídá

Mgr. Juliána Bindásová

sociální pracovnice

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz