Prababička je ležící a má proleženiny, přestává jíst. Jaké masti či byliny by na ránu pomohly?

Odpověď na dotaz ze dne 3. srpna 2017 zobrazit původní dotaz
Dobry den mam prababicku ktery je 90 let. Je to uz lezici člověk ktery ma prolezeniny ta rana je otevrena ne az do kosti jen na povrchu budu rada kdyz poradite nake byliny ci maste Prestava jist ji jenom smetanky s piskotem. Nic jineho do ni nedame dekuji za odpoved.
Neznamy

Dobrý den,

bez bližší znalosti celkového stavu Vaší prababičky, a to jak po stránce klinické, tak po stránce celkového zdravotního stavu (nutrice, vědomí, znalost vnitřního prostředí, polymorbidita, atd.) a tedy bez bližší znalosti proleženin (lokalizace, hloubka, stupeň, zasažení okolních tkání), nelze na Váš dotaz nějak zevrubně odpovědět.

Obecně platí pravidlo, že při léčbě proleženin všech stupňů se snažíme defekt (ránu) udržovat čistý a snažíme se dospět k obnově poškozené tkáně. K tomuto procesu je však zapotřebí mít vyváženost nutriční podpory a předpoklad, že není další významná polymorbidita (přidružené onemocnění), která by tento proces komplikovala.

Na českém trhu je mnoho přípravků, které jsou určeny pro léčbu chronických ran včetně proleženin, bez bližší znalosti však není záhodno po emailu ordinovat. Využijte určitě možnosti konzultace s ošetřujícím lékařem prababičky (nebo jejím praktickým lékařem), který Vám může doporučit i zdravotní sestru, která bude v této problematice mít zkušenosti a účinné léčebné metody.
Samozřejmě se vše odvíjí od celkového stavu prababičky, pokud jí jenom smetánky s piškotem, nic jiného nechce, je ležící, pak ve věku 90 let je reálná možnost, že se její život blíží ke konci (předpokládám, že i proto píšete dotaz na web umírání.cz), a pak bych společně se zdravotnickým personálem, který o Vaši prababičku pečuje, hledal způsob ošetření proleženin ve smyslu obecného pravidla, které jsem výše popisoval a neočekával bych zároveň zcela uzdravující metodu, která by proleženiny zcela odstranila.

Bohužel Vám nemohu po internetu podat lepší odpověď. Děkuji za pochopení.

Pavel Klimeš