Pokud se znovu vdám, přijde plnoletá studující dcera o sirotčí důchod?

Odpověď na dotaz ze dne 16. 7. 2023 zobrazit původní dotaz

Dobrý den chtěla bych se zeptat, moje dcera pobírá sirotčí důchod, už je plnoletá. Pokud bych se chtěla znovu vdát, pobirala by dávku nadále nebo ji bude zrušena. Dcerka se učí na střední škole, ještě dva roky a chce pokračovat v učení. Děkuji za odpověď Hubertova Jarmila.

Jarmila Hubertova

Ptáte se nás, zda když se znovu vdáte, bude Vaše plnoletá dcera dál pobírat sirotčí důchod, když stále studuje a plánuje se i nadále vzdělávat.

Dobrý den, Jarmilo,

Váš případný sňatek nemá vliv na nárok Vaší dcery na sirotčí důchod. Její nárok trvá, dokud bude splňovat podmínku nezaopatřenosti dítěte. Tou se pro účely posouzení nároku na sirotčí důchod má na mysli člověk do 26. roku věku, jestliže:

  • se soustavně připravuje na budoucí povolání, tj. studuje,
  • se nemůže soustavně připravovat na budoucí povolání nebo vykonávat výdělečnou činnost z důvodu nepříznivého zdravotního stavu.

Pro Vás to tedy znamená, že dokud Vaše dcera studuje, má nárok na vyplácení sirotčího důchodu i nadále. Nárok na sirotčí důchod by Vaší dceři ovšem zanikl v případě, že by došlo k jejímu osvojení Vaším přítelem a budoucím manželem.

Jen mi ještě dovolte poznamenat, že novým sňatkem zaniká nárok na vdovský důchod, pokud ho pobíráte.

S přáním štěstí v novém svazku

Lukáš Kutek

Dotaz zodpovídá

Mgr. Lukáš Kutek

poradenský pracovník

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz