Pohřebné jsem platila já z mé karty, ale sestra mi dala půlku. Je možné to v dědickém řízení odečíst nám oběma?

Odpověď na dotaz ze dne 29. 5. 2023 zobrazit původní dotaz

Dobry den, jsme dvě sestry, dědicky. Úhrada za pohřebné sla z me platební karty, ale sestra mi půlku platby dala. Nevedely jsme, ze se toto může odečíst. Je nějaké reseni, aby se toto odecetlo nam obema? Pokud pouze mne, zbytek pohrebneho by nam “propadl”. Dekuji

Daniela Ledbova
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Píšete, že náhrady na pohřeb jste uhradila ze své karty. Sestra Vám polovinu proplatila. Nově jste se dozvěděla, že náklady na pohřeb lze odečíst z hodnoty dědictví. Ptáte se, jestli je nějaká možnost, aby se tento náklad odečetl Vám oběma.

Dobrý den,

rozumím-li Vašemu dotazu správně, ptáte se na situaci, kdy se mají náklady na pohřeb odečíst z hodnoty dědictví a vyplatit tomu, kdo pohřeb zaplatil.

Máte-li k dispozici faktury a další podklady za úhradu pohřbu, předložte je notáři. To, že platba odešla z Vašeho bankovního účtu, nemusí nutně bránit tomu, aby každé z Vás byla vyplacena polovina nákladů na pohřeb z dědictví. Notář se v řízení mj. řídí domluvou mezi dědici, pokud proto notáře obeznámíte se způsobem, jakým jste pohřeb hradily, a souhlasně obě prohlásíte, že jste náklady na pohřeb hradily napůl, bude každé z Vás z dědictví vyplacena částka, kterou jste za pohřeb uhradily.

Vrácení nákladů pohřbu z dědictví ovšem nikdy nepřesáhne částku, kterou bylo reálně potřeba za pohřeb zaplatit. Pokud platba odešla z Vašeho účtu, a sestra Vám polovinu nákladů následně uhradila, máte každá právo na vyplacení poloviny nákladů za pohřeb.

S pozdravem

Barbora Steinlauf

Dotaz zodpovídá

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

právnička v oblasti zdravotnického práva

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz