Pohřeb za otce vypravila obec. Má obec povinnost mě informovat co se dál děje s ostatky? Mohu je získat zpět?

Odpověď na dotaz ze dne 1. 6. 2023 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,

v roce 2011 mě zemřel otec to jsem se dozveděl až z předvolání pro dědické řízení, pohřeb a náklady za něj řešila obec. Jelikož jsem se dědictví nevzdal náklady na pohřeb jsem obci zaplatil. Zajíma mě jak je to s pozustatky popř v čem má obec povinost jako např zda mě informovat o vyzvednutí, resp. co se s nima dál děje?Jak je mohu získat zpět?

Děkuji
Martin

Martin
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

O smrti otce jste se dozvěděl z předvolání pro dědické řízení. Obci jste zaplatil náklady za vypravený pohřeb. Ptáte se, zda a případně jakou má obec povinnost Vás informovat o dalších krocích s ostatky a jestli je můžete získat zpět.

Dobrý den,

v případě úmrtí osoby má povinnost vyhledat a informovat příbuzné či osoby blízké lékař nebo Policie ČR. Pokud tak neučiní lékař ani Policie, měla by se o to pokusit obec, která zajišťuje pohřeb zemřelého. Jestliže Vás o úmrtí otce nikdo neinformoval, pak Vás pravděpodobně nebylo možné vyhledat.

Pokud pohřeb zajistila obec, pak s největší pravděpodobností došlo ke zpopelnění a uložení ostatků v urně na veřejném pohřebišti. V době od zpopelnění do uložení ostatků na pohřebišti mají na vydání urny nárok osoby blízké. Pokud již došlo k uložení ostatků na pohřebišti či k rozptýlení popela, pak se lze urny domoci pouze vyzdvižením urny z pohřebiště. Vyzdvižení lze provést pouze na žádost směřující k provozovateli pohřebiště, tj. obci.

S pozdravem

Barbora Steinlauf

Dotaz zodpovídá

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

právnička v oblasti zdravotnického práva

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz