Pobírám starobní důchod. Jaká jsou omezení pro přiznání vdovského důchodu po manželovi, který byl ve III. stupni invalidního důchodu?

Odpověď na dotaz ze dne 11. září 2016 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, manžel byl v invalidním důchodu, III. stupeň, nyní zemřel v 61 letech. Já jsem ve starobním důchodu, je mi 62 let, ze zdravotních důvodů již nepracuji, o nikoho nepečuji, jsem sama. Vznikne mi nárok na vdovský důchod, jak dlouho ho budu pobírat, týká se mne nějaké omezení pro výplatu vdovského důchodu? Děkuji.
Ila
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!
Ptáte se, zda máte nárok na vdovský důchod, jak dlouho ho budete pobírat a jestli se Vás týkají nějaká omezení pro jeho výplatu. Píšete, že manžel pobíral invalidní důchod ve III. stupni a Vy sama jste aktuálně ve starobním důchodu.

Dobrý den,

jelikož pobíráte starobní důchod, máte nárok na vdovský důchod, jelikož Váš manžel pobíral invalidní důchod ve III. stupni. Tento nárok může zaniknout např. novým sňatkem. Tím, že pobíráte starobní důchod, Vám bude pravděpodobně vyplácen vyšší z důchodů v plné výši a z druhého důchodu polovina jeho procentní výměry. Základní výměra z druhého důchodu by Vám pak vyplácena nebyla. Základní výměra vdovského důchodu činí pro rok 2016 částku 2.440  Kč, k této částce se připočítává procentní výměra, což by ve Vašem případě měla být polovina procentní výměry invalidního důchodu manžela.

Pro bližší informace můžete využít odkaz uvedený výše, případně Call centrum ČSSZ na tel. 257 062 860.

Přeji Vám vše dobré.

S pozdravem

Veronika Drnková