Pobírám sirotčí důchod, zároveň studuji VŠ a mám brigádu. Mohu o sirotčí důchod přijít, když si vyřídím příspěvek na bydlení?

Odpověď na dotaz ze dne 27. 10. 2023 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, pobírám sirotčí důchod a studuji na VŠ. Chtěla bych se zeptat, když si vyřídím příspěvek na bydlení a současně mám brigádu, můžu o sirotčí důchod přijít ? Děkuji

Andrea

Pobíráte sirotčí důchod a při studiu VŠ si přivyděláváte brigádou. Ptáte se, jestli můžete přijít o sirotčí důchod, pokud si vyřídíte příspěvek na bydlení.

Dobrý den,

pokud studujete prezenčně, není přivýdělek v jakékoli výši překážkou. Pokud studujete kombinovanou či dálkovou formou, tak nárok na sirotčí důchod budete mít pouze v případě, že příjem nebude zakládat účast na pojištění (při výdělku nad 3 999 Kč (u DPČ) nebo 10 000 Kč (u DPP)).

Nárok na sirotčí důchod přiznáním příspěvku na bydlení by neměl být nijak ovlivněn. Sirotčí důchod se pro posouzení nároku na příspěvek na bydlení započítává do rozhodného příjmu. Pokud Vám i tak bude uznán nárok na příspěvek na bydlení, neměly by být tyto dávky v rozporu. 

Pro přesné informace o Vašem sirotčím důchodu se můžete obrátit přímo na OSSZ v místě Vašeho bydliště nebo na Call centru ČSSZ na telefonním čísle 800 050 248. Pro bližší informace o příspěvku na bydlení se můžete obrátit na příslušný úřad práce, u kterého budete příspěvek na bydlení vyřizovat.

S úctou

Anna Hašplová

Dotaz zodpovídá

PhDr. Anna Hašplová

poradenská pracovnice, redaktorka internetové poradny

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz